TRIBINA I IZLOŽBA FOTOGRAFIJA „POGROM 17 MARTA 2004: Nagrađeni zločin“ povodom dvadeset godina od Pogroma na Kosovu i Metohiji

Dragana ZEČEVIĆ

12. 03. 2024. u 08:56

TEMA martovskog pogroma je isuviše bolna i osetljiva za sve SRbe a pogotovu za one koju su martovski pogrom brutalno doživeli.Pored toga ovo je tema o kojoj se stalno mora govoriti.

ТРИБИНА И ИЗЛОЖБА ФОТОГРАФИЈА „ПОГРОМ 17 МАРТА 2004: Награђени злочин“ поводом двадесет година од Погрома на Косову и Метохији

foto privatna arhiva

Ovo je između ostalog u ponedeljak veče rečeno na tribini povodom dvadesetogodišnjice martovskog pogroma na KOsovu i Meothiji a koja je održana u Domu kulture u Gračanici.Na tribini pod nazivom „Pogrom 17 marta 2004 –Nagrađeni zločin“ učesnici su ukazali na jedan od najvećih zločina u savremenoj istoriji na ovom području a izložba fotografija pokazuje stepen stradanja Srba u tom pogromu marta meseca 2004 godine.

- Ono što se desilo 17 marta 2004 godine , ono što je prethodnilo i što je stvorilo jedno plodno tle za taj stravičan pogrom u istorijskom smislu se može upoređivati i meriti sa Vartelemejskoj noći iz 1572 godine ili pak sa daleko tragičnijoj po obimu razaranja i stradanja Kristalnoj noći - ukazao je profesor na Filozofskom fakultetu prištinskog univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici Vladan Virijević ističući da za taj događaj srpski naord vezuje osećaj bola i nemoći.

Da međunarodna zajednica nije uspela da spreči niti je bila svesna tragičnih martovskih događaja u tom trenutku ukazao je istraživač–saradnik Instituta za političke studije u Beogradu, istoričar Stefan Radojković.On je podsetio da su divljanjem Albanaca bili direktno pogođeni i pripandici UNMIK-a i KFOR-a i da je talas nasilja sprečio brzi dolazak novih američkih jedinica KFOR-a.

Inače, u tri dana nasilja Albanaca nad Srbima 17. 18 i 19. marta 2004. godine nastradalo 10 Srba, srušeno i zapaljeno 35 crkava i manastira, 935 srpskih objekata, od kojih 738 srpskih kuća, 10 javnih objekata, škola pošta i domova zdravlja. Proterano 4.012 Srba iz šest gradova i devet sela. Pogrom se dogodio pred očima međunarodne vojne i civilne misije na Kosovu i Metohiji, Kfora i UNMIK –a kada je na Kosovu i Metohiji bilo 38.000 vojnika Kfora iz 39 zemalja kao i 8.000 UN policajaca iz 52 zemlje. Ovo je posle juna i jula 1999. godine, bio drugi veliki progon Srba sa Kosova i Metohije a povodo je bio utapanje albanske dece u reci Ibar kod sela Čabrta na Kosovu i Meothiji za koje su albanski mediji optužili Srbe ali se kasnije ispostavilo da su se deca tokom igre utopila bežeći od pasa i da Srbi nisu imali nikakve veze sa njihovim stradanjem.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".

11. 03. 2026. u 16:26

Komentari (0)

SVET JE ZAPANJEN! Niko ne može da veruje šta je Rus uradio u Srbiji! (VIDEO)