SIMBOL SRPSKO-RUSKOG PRIJATELJSTVA: Položeni venci u čast velikog praznika
POVODOM ruskog državnog praznika "Dana branilaca otadžbine" danas je na rusku Spomen-kosturnicu na Novom groblju pomoćnik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović položio venac.
Foto: Printskrin
Vence su položili državni sekretar Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja Miodrag Kapor, delegacija Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan Harčenko, ambasador Belorusije Valerij Briljov i ambasador Kazahstana Madi Atamkulov.
Mladenović je podsetio da Grad Beograd svake godine obeležava ovaj veliki praznik za rusku državu i ruski narod, znajući koliki je bio doprinos Rusa u našoj borbi za slobodu.
- Na taj način odajemo poštu velikom broju heroja koji su dali svoj život u zajedničkoj borbi za slobodu, koju je izvojevao srpski i ruski narod u vekovima za nama. Danas smo odali poštu i na Groblju oslobodilaca, gde su sahranjeni ratnici Drugog svetskog rata, ali i kod Iverske kapele na Novom groblju, gde su pohranjeni posmrtni ostaci velikog broja Rusa koji su dali svoje živote u Prvom svetskom ratu- kazao je Mladenović.
Dodao je da su poštu odali i dobrovoljcima koji su u 19. veku dolazili u Srbiju i pomagali prilikom oslobođenje od Otomanske imperije, a čime, kako je naveo, iznova dokazujemo da je naša istorija zajednička i da treba da negujemo kulturu sećanja na junake koji su položili svoje živote da bismo mi danas živeli u slobodnim zemljama.
Rukovodilac srpskog odeljenja Međunarodnog fonda jedinstva pravoslavnih naroda Natalija Kocev istakla je da su srpski i ruski narod pobedili u oba svetska rata i da je odavanje pošte čin zahvalnosti herojima koji su u tim borbama dali svoje živote.
Povodom ovog velikog ruskog praznika član Gradskog veća Vladimir Jestratijević položio je venac na Spomenik sovjetskim ratnim veteranima na Avali.
BONUS VIDEO:
NA DANAŠNjI DAN PRE 140 GODINA: Srbija postaje kraljevina, proglasio je Milan Obrenović
Preporučujemo
ŠTA JE PRVI ZADATAK DONjECKE REPUBLIKE? Oglasio se lider DNR - ima dva cilja pred sobom
23. 02. 2022. u 13:46
INSPEKTOR IZ VRANjA PRONAŠAO NOVČANIK PUN PARA: Situacija koja je oduševila građane
19. 06. 2026. u 16:08
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NOVI STRAVIČNI DETALjI SMRTI MARIJE (21): Dok ležala nepomična, radnik povukao jeziv potez koji je šokirao sve (VIDEO)
Smrt Marije (21) nakon bandži skoka u Brazilu dobila je novi obrt pošto svedok tvrdi da je zaposleni uklonio njenu GoPro kameru sa mesta nesreće.
16. 06. 2026. u 12:22
ŠEF NEMAČKE VOJSKE IZDAO DRAMATIČNO UPOZORENjE: Evo kada će nas Rusija napasti, moramo biti spremni za borbu
NEMAČKA mora da se pripremi za ruski napad do 2029. godine, ili čak i ranije, izjavio je šef nemačke vojske za Politiko.
11. 06. 2026. u 16:23
POREKLO EDINA DžEKA: Rođen u Sarajevu, ali koreni Dijamanta su sa druge strane BiH
U JEDNOM intervjuu za britanske medije opisao je taj period kao vreme preživljavanja, ističući da rat tera decu da mnogo ranije odrastu i suoče se sa životnim lekcijama za koje nisu spremna.
19. 06. 2026. u 07:02
Komentari (0)