"RAS" RAZVIJA GOLIJU: Iza još jednog obrazovno-naučnog centra stalo sedam ministarstava

Н. Кочовић

23. 11. 2021. u 06:21

VLADA Srbije je na poslednjoj sednici osnovala obrazovno-naučni centar "Ras", ustanovu čije će sedište biti na Goliji, a koja će se baviti temama iz oblasti biosfere, istorije i društveno-humanističkih nauka.

РАС РАЗВИЈА ГОЛИЈУ: Иза још једног образовно-научног центра стало седам министарстава

Centar Golije, Foto N. Kočović

Osnivanjem je predviđeno da se u Centru - na jednoj od najlepših planina Srbije - organizuju skupovi, semirani, okrugli stolovi, kampovi i radionice, a sve sa ciljem unapređenja kvaliteta obrazovnih, istraživačkih, sportskih, omladinskih i turističkih projekata namenjenih ovom kraju.

Ustanovom će, do imenovanja direktora, rukovoditi aktuelni čelnik Turističke organizacije Novog Pazara Dejan Belojica koji kaže da će novoosnovani Centar biti svojevrsni motor razvoja Golije.

- Pored naučno-obrazovnog rada, predviđeno je da obavlja i druge poslove, kao što su pružanje usluga smeštaja i ishrane turista, da realizuje nastavu u prirodi za učenike i studente, organizuje ekskurzije i koristi se za pripreme sportista. Iza ove ustanove je stalo sedam ministarstava, na čelu sa Ministarstvom prosvete i u toku je pisanje projekata, a imamo čvrsta uveravanja države da će značajno investirati u rad ovog Centra - najavio je Belojica.

Dejan Belojica, Foto N. Kočović

Sredstva za rad "Rasa" biće obezbeđena iz republičkog budžeta, a nije isključena ni mogućost da se finansira i iz drugih izvora. Kao osnivač, Vlada Srbije imenovaće rukovodeće organe, te članove Upravnog i Nadzornog odbora.

SJENICA

"RAS" je drugi naučno-obrazovni centar osnovan u ovom kraju, jer je lane slična ustanova počela da radi i u Sjenici. Tamošnji naučno-obrazovni centar "Pešter", međutim, primarno je usmeren ka aktivnostima koje se tiču proizvodnje zdrave hrane, a baviće se i klimatologijom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.

11. 12. 2025. u 16:22

Komentari (0)

U PONOĆ ĆU POLJUBITI DRAŠKA STANIVUKOVIĆA: Bekvalčeva bacila oko na gradonačelnika Banja Luke (FOTO)