PALI NA NIVO 2003. GODINE: Srpski transfer-rekord u proteklih 17 godina nije bio nizak kao ovog leta
AKO do 5. oktobra (poslednji rok za prelaske) srpski fudbaleri ne odigraju glavnu ulogu u nekoj bombastičnoj transfer-epizodi, ovogodišnji prelazni rok ostaće upamćen kao najskromniji u poslednjih 17 godina po pitanju novca uloženog u pojačanja koja dolaze iz naše zemlje.
Mijat Gaćinović foto arhiva VN
Rekorder ovog leta, do sada je Mijat Gaćinović, za čiji je potpis Hofenhajm platio Ajntrahtu samo tri miliona evra, što je neuporedivo slabije u odnosu na prethodne sezone.
Poređenja radi, manji top prelazak u jednom roku je bio još u sezoni 2003/2004, kada je Rad prodao Aleksandra Rankovića Viteseu za dva miliona evra.
Te godine, i Savo Milošević je dobacio do tri miliona, ali tada se radilo o pozajmici iz Parme u Espanjol, pa ne bilo pravedno to podvesti pod transfer.
Proteklih godina rekordi su bili daleko iznad Gaćinovićevog: 60 miliona (Jović), 44,7 (Matić), 24,7 (Mitrović)...
Međutim, ovog leta basnoslovne cifre nisu stajale pored srpske trobojke, a razloga za to je više...
Prvi od njih bi mogla da bude korona, koja jeste skresala krila "šopingholičara", ali ne toliko da ne odjeknu bombe poput Kaija Haverca (prešao u Čelsi za 80 miliona), ili Viktora Osimhena, za kojeg je Napoli "iskeširao" 70 miliona.
Druga stavka jeste da najskuplji momci iz naše zemlje jednostavno nisu menjali klubove. I utisak je da je to glavni razlog zašto nije bilo transfera Srba za više desetina miliona evra.
Sergej-Milinković Savić je pored činjenice da ga mediji svakojako sele od Pariza do Madrida, i dalje uzdanica Lacija, i tako će, izgleda, ostati. Filip Kostić takođe najverovatnije neće menjati adresu stanovanja, i nastaviće da uvesaljava ceo Frankfurt obitavanjem uz levu aut-liniju.
POSLEDNjIH DESET
2011/2012. N. Matić 5
2012/2013. M. Nastasić 15,2
2013/2014. N. Matić 25
2014/2015. L. Marković 25
2015/2016. A. Mitrović 18,5
2016/2017. L. Milivojević 15,10
2017/2018. N. Matić 44,7
2018/2019. A. Mitrović 24,7
2019/2020. L. Jović 60
2020/2021. M. Gaćinović 3
*Najveći srpski transferi po sezonama, u milionima evra, po "Transfermarktu"
JOVIĆ SE VRAĆA U AJNTRAHT?
GAĆINOVIĆA bi, barem iz ove perspektive mogli da smene Luka Jović i eventualno Filip Stevanović. Što se tiče Jovića, njega je Real prošlog leta platio 60 miliona, ali posle slabe prve sezone bi mogao da se vrati odakle je i došao, u Ajntraht, i to na pozajmicu.
Partizanov biser Stevanović, ukoliko ode iz Humske, sasvim je izvesno da će nadmašiti Gaćinovićeva tri miliona.
Zapratite Novosti sport na Fejsbuku
Preporučujemo
KORONA PRAVI PROBLEME NA OSTRVU: Otkazana utakmica Totenhema i Lejton Orijenta
22. 09. 2020. u 18:33
GEST FUDBALERA REALA ZA DIVLjENjE: Igrači pomogli klubu sa 25 miliona evra
22. 09. 2020. u 15:25
NEZAUSTAVLjIVA BARSA: Jamal i družinu jurišaju ka tronu Evrope, ima li Atletiko ono što je potrebno da ih zaustavi?
OD 21.00 na "Kamp Nou" Barselona dočekuje Atletiko Madrid u prvom meču četvrtfinala Lige šampiona, ovo će im biti već peti obračun od starta sezone, odlično se poznaju i ako je suditi po dosadašnjim obračuna trebali bi gledati pravi fudbalski spektakl.
08. 04. 2026. u 07:10
RUSI "RAZNELI" BRITANCE: Prvi put od početka rata u Ukrajini okršaj je bio "bez rukavica"
Otkako je počeo rat u Ukrajini, ili kako to Ruska Federacija zove "specijalna vojna operacija", Rusija je bila na meti mnogobrojnih sankcija. Dobar deo njih se odnosio i, još uvek, odnosi se na sport, ali... Rusi se polako vraćaju i - prvi put su za rivala imali i svoje velike protivnike na međunarodnoj sceni - a Velika Britanija se u tom sportskom okršaju nije dobro provela.
08. 04. 2026. u 16:26
ŠOK: "Ameri NISU spašavali pilota - KRALI su obogaćeni uranijum! Katastrofa za Vašington"
BAGEJ je nazvao operaciju spasavanja katastrofom za Vašington, jer iranska vojska tvrdi da su njene snage uništile dva helikoptera Crni jastreb i dva vojno-transportna aviona C-130.
06. 04. 2026. u 19:11
Komentari (1)