DODIK: Amerika bi mogla da vrati ambasadora kući, to bi bio znak dobre volje
SJEDINjENE Američke Države mogle bi da vrate ambasadora u Sarajevu kući i to bi bio znak dobre volje, rekao je predsednik Republike Srpske povodom poslednje reakcije Stejt departmenta.
Foto: predsjednikrs.net/B.Zdrinja
Predsednik Republike Srpske izjavio je da i poslednja reakcija Stejt departmenta povreda suvereniteta BiH, za čiji se integritet i suverenitet SAD samo deklarativno zalažu.
- Pitanje funkcionisanja Ustavnog suda BiH je unutrašnje pitanje BiH, definisano Ustavom, koji je grubo prekršen od suda zaduženog da štiti ustavnost - rekao je Dodik upitan da prokomentariše saopštenje Stejt departmenta u kojem navode da se „zakonom koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske krši Ustav BiH“, te da, kako smatraju, prkošenje Ustavnom sudu preti ne samo vladavini prava nego i stabilnosti, sigurnosti i prosperitetu BiH.
Dodik je istakao da je američki ambasador u Sarajevu svojim, gotovo dnevnim izjavama već dovoljno pokvario atmosferu obnovljenog dijaloga u BiH.
- Umesto da u praksi provode ono za šta se samo deklarativno zalažu, SAD paušalnim ocenama u stereotipnim saopštenjima, poput ovog danas iz Stejt departmenta, samo doprinose pogoršanju političke klime u BiH - ukazao je predsednik Srpske.
On je poručio da Republika Srpska ostaje čvrsto privržena očuvanju Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH, koji je napadnut od Ustavnog suda BiH.
- Trenutno najveća pretnja suverenitetu i integritetu BiH su protivustavne odluke Ustavnog suda BiH i neodgovorne izjave dela međunarodnih aktera. Umesto suočavanja sa problemom, neguje se praksa zabijanja glave u pesak i lova na veštice. To je praksa koja skoro 30 godina ne daje rezultate. Vreme je da mi u BiH ozbiljno sednemo za sto i tražimo rešenje. SAD bi mogle da vrate ambasadora kući i to bi bio prvi siguran znak dobre volje. Inače ćemo ih smatrati odgovornim za situaciju u BiH - poručio je Dodik, prenosi RTRS.
BONUS VIDEO: Inckov zakon - kraj Srpske ili raspad Bosne
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NESTAO PRE 20 GODINA, PRONAĐEN MRTAV U ŠIBLjU: Telo identifikovano po zubima, MISTERIJA i dalje nije rešena
Rasel Skozi, IT stručnjak iz Velsa koji je nestao 2002. godine, pronađen je mrtav posle više od 20 godina u gustom šiblju nedaleko od Svonsija. Njegovi posmrtni ostaci identifikovani su pomoću stomatoloških kartona, ali...
24. 07. 2026. u 16:35 >> 17:07
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
Srbin autom "pregazio" Dunav i stigao do Hrvatske "ilegalno" - kad moćna reka presuši (FOTO)
POSEBNU pažnju privukao je vozač automobila sa srpskim registarskim oznakama, koji je preko gotovo isušenog dela korita stigao do Vukovarske ade.
24. 07. 2026. u 20:35 >> 20:36
Komentari (0)