AMERIKA NA NOGAMA: Nova Trampova najava digla veliku prašinu
AMERIČKI predsednik Donald Tramp objavio je danas da razmatra mogućnost da Univerzitetu Harvard oduzme tri milijarde dolara saveznih grantova i ta sredstva preusmeri na zanatske škole širom SAD, navodeći da prestižni univerzitet treba da "plati cenu" zbog, kako tvrdi, odbijanja da se uskladi s nacionalnim interesima.
Foto: EPA/YURI GRIPAS
Tramp je na svojoj društvenoj mreži Trut soušal poručio da je vreme da se "preispita kome novac ide" i da su "tržištu rada potrebne konkretne veštine, a ne ideološki centri". Ova najava dolazi samo nekoliko dana nakon što je Trampova administracija pokušala da zabrani Harvardu upis stranih studenata, što je privremeno blokirao savezni sud, prenosi Rojters.
Sud u Vašingtonu u petak je ocenio da bi zabrana upisa stranih studenata predstavljala "očigledno kršenje Ustava" i imala "trenutan i razoran efekat" po univerzitet i više od 7.000 nosilaca studentskih viza na Harvardu. Univerzitet Harvard je prethodno tužio Trampovu administraciju zbog zamrzavanja pomenutih sredstava, mahom namenjenih za biomedicinska istraživanja kroz Nacionalni institut za zdravlje (NIH). Najnovija Trampova pretnja je deo šire konfrontacije između američkog predsednika i elitnih obrazovnih institucija, koje on i republikanci često optužuju da su pristrasne i da naginju levičarskim idejama.
Konflikt s Harvardom sve više dobija političku dimenziju i mogao bi da igra značajnu ulogu u predizbornim porukama Trampove kampanje, usmerene na kritiku obrazovne elite i favorizovanje alternativnih modela obrazovanja, dodaje britanska agencija.
Preporučujemo
"TO JE ONO ŠTO ZASLUŽUJU" Tramp: Oduzećemo Harvardu status oslobađanja od poreza
02. 05. 2025. u 15:56
VENECUELA TONE U HAOS: Poznato ko je uhapsio Madura, cure prvi detalji (FOTO/VIDEO)
U GLAVNOM gradu Venecuele, Karakasu, odjeknule su eksplozije, a grad su u niskom letu nadletali avioni, javljaju svetski mediji. Američki predsedik Donald Tramp objavio je da je predsednik Venecuele Nikolas Maduro uhvaćen zajedno sa suprugom i prebačen iz zemlje.
03. 01. 2026. u 07:45 >> 13:37
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
OVO SU KRILI: Isplivala dugo čuvana tajna Ane i Bastijana
RAZVOD Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera bila je jedna od glavnih vesti prethodne godine.
02. 01. 2026. u 08:40
Komentari (1)