"RENO" I "MEKDONALDS" OTIŠLI IZ RUSIJE: Auto-gigant prodao deonice "Avtovazu", a odlazi posle 30 godina i američki lanac brze hrane
PROIZVOĐAČ automobila "Reno" odlučio je da se definitivno povuče s ruskog tržšta. Francuski automobilski gigant je doneo odluku da proda svoj udeo u filijali "Avtovaz" u kojoj se proizvodi i "lada".
Foto AP
Upravni odbor Grupe "Reno" jednoglasno je odlučio da proda 100 odsto svog udela iz koncerna "Reno Rusija" gradu Moskvi, kao i 67,69 odsto deonica, koliko su posedovali u "Avtovazu" i ruskom Centralnom institutu za istraživanja i razvoj automobila i motora. Sume nisu pomenute.
Ovaj gest je direktna posledica ruske invazije na Ukrajinu, saopštavaju u Francuskoj. Takođe, "Reno" je imao i ogromnih teškoća u snabdevanju delovima za sklapanje automobila, posle početka rata u Ukrajini. Aktiv "Renoa" u Rusiji je sada u potpunosti u vlasništvu ruske države. Ipak, "Reno" je ostavio mogućnost opcije ponovne kupovine deonica u budućnosti. Rok za to je šest godina.
- Doneli smo tešku, ali neophodnu odluku. To je odgovoran izbor prema naših 45.000 zaposlenih radnika u Rusiji, istovremeno čuvajući učinak grupe i našu sposobnost da se u budućnosti vratimo u zemlju, u drugačijem kontekstu - izjavio je generalni direktor "Renoa" Luka de Meo.
Francuski proizvođač je takođe zatvorio fabriku u blizini Moskve u kojoj su se proizvodila vozila "nisan" i "reno". Rusija je drugo po veličini tržište "Renoa" u Evropi, posle Francuske, sa oko pola miliona vozila prodatih prošle godine.
Istovremeno, povlačanje iz Rusije je ozvaničio i čuveni američki lanac brze hrane "Mekdonalds". Restorani ove firme bili su privremeno zatvoreni od početka marta.
- Posvećeni smo našoj globalnoj zajednici i moramo da ostanemo nepokolebljivi u pogledu naših vrednosti - poručio je generalni direktor "Mekdonaldsa" Kris Kempčinski.
Grupa je u Rusiji bila prisutna 30 godina, imala je 850 restorana i zapošljavala 62.000 ljudi.
Preporučujemo
POVRATAK MOSKVIČA: Posle odlaska Renoa, biće oživljen popularni ruski automobil
16. 05. 2022. u 20:19
RUSIJA NACIONALIZOVALA "RENO": Servisno održavanje automobila će obavljati "Avtovaz"
16. 05. 2022. u 08:55
PRE MASAKRA U ŠKOLI UBIO MAJKU, BRATA I SESTRU: Novi detalji jezivog zločina u Kanadi
ZAMENIK komesara Kraljevske kanadske konjice (RCMP) za Britansku Kolumbiju Dvejn Mekdonald izjavio je da je do pucnjave u srednjoj školi u Tambler Ridžu, u kojoj je prema poslednjim podacima, poginulo 10 osoba, došlo u utorak oko 13.20 po lokalnom vremenu i da je policija po dolasku zatekla osumnjičenog mrtvog u školi.
12. 02. 2026. u 07:29
VAKCINA PROTIV RAKA STIŽE U SRBIJU: Dobijamo je odmah posle Rusa, evo kada će je primiti naši pacijenti
MINISTAR bez portfelja zadužen za oblast međunarodne ekonomske saradnje Nenad Popović izjavio je danas da će u maju prvi pacijenti u Rusiji primiti vakcinu protiv raka, a da će pacijenti iz Srbije biti prvi koji će odmah posle ruskih, krajem godine, primiti tu vakcinu.
12. 02. 2026. u 09:41
JK PRIZNALA: "Sa njim sam izgubila nevinost - prvi put sa Nemanjom bio je grozan, užasan"
"IMALA sam 18 godina. Bilo je grozno iskustvo. Pomislila sam: "Kako nekome ovo može da se dogodi?" Bilo je užasno."
10. 02. 2026. u 07:32
Komentari (0)