„SULUDA IDEJA“ O PLUTONU JE UPRAVO POTVRĐENA: Ovo se ne dešava nigde drugde u solarnom sistemu
Kad je svemirska letelica „Nju Horajzons“ prošla pored Putona i Harona 2015. godine, otkrila je dva neverovatno složena sveta i aktivnu atmosferu na Plutonu.

Foto: Shutterstock
Nove opservacije pomoću svemirskog teleskopa „Džejms Veb“, iz 2022. i 2023, pokazuju da je Plutonova atmosfera potpuno drugačija od bilo koje druge u solarnom sistemu. Ona sadrži čestice sumaglice koje se izidižu i padaju dok se zagrevaju i hlade. Plutonova atmosfera je komplikovana sumaglica azota, metana i ugljen-monoksida. Čestice sumaglice kontrolišu energetski balans atmosfere dok se zagrevaju i hlade. To je veoma neobično i nije viđeno u drugim svetovima solarnog sistema.
Opservacije su inspirisane idejom astronoma Sija Džanga sa Kalifornijskog univerziteta u Santa Kruzu, iznetom 2017. godine. On i kolege su samouvereno pretpostavili da bi sumaglica – ako hladi Pluton – trebalo da emituje jako zračenje u srednjem infracrvenom području. Stoga bi infracrveni teleskop trebalo da može da „vidi“ taj fenomen.
- Bili smo zaista ponosni pošto su nove opservacije potvrdile naše predviđanje. U nauci o planetama nije uobičajeno da neka hipoteza bude potvrđena tako brzo, u roku od samo nekoliko godina - kaže Džang.
Pluton, Haron i nihove atmosfere
Atmosfera Plutona je hemijski bogata mešavina azota, metana i ugljen-monoksida. Nasuprot tome, Haron nema značajnu atmosferu, mada može doživeti sezonsko oslobađanje gasova.
Sumaglica koju vidimo na Plutonu na snimcima i u podacima dobijenim prilikom proletanja „Nju Horajzonsa“ je aktivan eksperiment u fotohemiji azota i metana. U tom pogledu, liči na sumaglice koje vidimo na Titanu.

Foto: Shutterstock
Shvatanje kako taj eksperiment funkcioniše zahtevalo je dugotrajnije opservacije. „Vebovo“ osmatranje Plutona i Harona u 2022. fokusiralo je instrument za srednje infracrveno područje (MIRI) na sumaglice i atmosferu Plutona. Takođe su izvedena merenja oba sveta od 18, 21 i 25 mikrona.
Međutim, da bi zaista razumeli atmosfersku aktivnost na Plutonu, naučnici su želeli podatke samo o Plutonovoj atmosferi. Godine 2023, MIRI posvećuje pažnju Plutonu i obezbeđuje podatke o atmosferi i sumaglici u srednjem infracrvenom opsegu (4,9-27 mikrona). To je omogućilo potpuniju sliku atmosferskih promena i aktivnosti na Plutonu.
Rezultati su otkrili varijacije u površinskom termalnom zračenju – tj. promene temperature – i na Plutonu i na Haronu tokom njihovih rotacija.
Poređenjem ovih podataka sa termalnim modelima ta dva sveta, naučnici su uspeli da odrede čvrste granice termalne inercije, emisivnosti i temperature različitih regiona Plutona i Harona. Te odlike pokreću globalne distribucije leda na Plutonu i potiskuju materijal sa Plutona na Haron.
Sezonski ciklusi nepostojane distribucije leda po površini pokreću migraciju depozita leda širom Plutonove površine – kao da su razni depoziti leda „podignuti“ i premešteni na neko drugo mesto. Deo tog materijala takođe bude odvojen potpuno od Plutona i položen na Haron, prenosi Sajens alert.
Koliko naučnici znaju, to se ne dešava nigde drugde u solarnom sistemu.

Foto: Free Images Pixabay
Kontrolisanje temperature
Novi podaci pokazuju da je Plutonova atmosfera specijalna među atmosferama planeta solarnog sistema. Njen ekvilibrijum zračenja energije – ravnoteža između dolazeće Sunčeve svetlosti i gubitka toplote u svemir – kontrolisan je prvenstveno česticama sumaglice umesto molekulima gasa.
Zbog toga je Pluton još zanimljiviji za istraživanje, kaže Džang. To takođe daje neki uvid u Zemljinu ranu atmosferu, koja je skoro potpuno bila od azota i mešavine ugljovodonika. Izučavanjem Plutonove sumaglice i hemije mogu se dobiti novi uvidi u uslove koji su učinili ranu Zemlju pogodnom za život.
„Vebova“ istraživanja su samo prvi korak ka razumevanju složenosti interakcije u Plutonovoj atmosferi, kao i njenom doprinosu materijalima nađenim na Haronu. Foto: Free Images Pixabay
Pluton se nalazi na zaista specifičnom mestu u spektru ponašanja planetarnih atmosfera. To nam daje šansu da proširimo naše razumevanje kako se sumaglica ponaša u ekstremnim okruženjima.
I nije samo Pluton u pitanju. Znamo da Neptunov mesec Triton i Saturnov mesec Titan takođe imaju slične azotne i ugljovodonične atmosfere pune čestica sumaglice. Tako da treba da preispitamo i njihove uloge, kaže Džang.
(Sputnjik)
Preporučujemo

RUSIJA LANSIRA DRONOVE SA KOSMIČKE STANICE: Moskva patentirala jedinstvenu tehnologiju
06. 06. 2025. u 20:45

OGLASIO SE ORBAN: Izdao veliko upozorenje zbog Irana
MAĐARSKI premijer Viktor Orban upozorio je da bi, u slučaju da se Iran raspadne zbog trenutnog rata, region mogao da postane neupravljiv i van kontrole, što bi imalo ozbiljne globalne posledice.
20. 06. 2025. u 10:34

ŽESTOKA PRETNjA TRAMPU IZ MOĆNE DRŽAVE: Ako se SAD uključe u rat, napašćemo vas
MOĆNA šiitska milicija iz Iraka, Kataib Hezbolah, koja ima podršku Irana, zapretila je napadima na američke vojne baze širom Bliskog istoka ukoliko se administracija Donalda Trampa odluči da interveniše u eventualnom sukobu između Izraela i Irana.
20. 06. 2025. u 09:27

DUŠAN U ŠOKU: Šta je Tramp pitao Vlahovića
AMERIČKI predsednik Donald Tramp ugostio je u Ovalnom kabinetu ekipu Juventusa, a onda postavio škakljivo pitanje Vlahoviću i drugovima.
19. 06. 2025. u 10:33
Komentari (0)