MALI SA PREDSEDNICOM NAJVEĆEG TEHNOLOŠKOG SAJMA NA SVETU: Srbija će biti tehnološki centar ovog dela Evrope
PRVI potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali sastao se danas sa predsednicom najvećeg tehnološkog sajma na svetu "Gitex Serbia" iz Dubaija Triksi Loh Mirmand, koji će u maju 2027. godine biti održan u Beogradu.
Foto: Ministarstvo finansija
Jedan od najvećih tehnoloških događaja na svetu će biti održan na Beogradskom sajmu, kao biznis konferencija Ekspo 2027, i okupiće veliki broj poznatih svetskih inovatora i kompanija.
Ministar je na sastanku istakao da je ovaj događaj strateški važan za Srbiju, te da će sve nadležne institucije pružiti punu podršku njegovoj pripremi i realizaciji. On je naglasio i da je organizacija Gitex-a u skladu sa strateškim pravcima Srbije u oblasti digitalizacije, tehnološkog razvoja i inovacija.
- Gitex Serbia će biti najveći međunarodni tehnološki događaj ikada održan u Srbiji, i uz Ekspo će doprineti rastu naše ekonomije kroz turizam, hotelijerstvo i ugostiteljstvo. Osim toga, biće važna platforma za investicije, razvoj startapa i pozicioniranje regionalnih kompanija, što će dalje doprineti da se naša zemlja pozicionira kao tehnološki centar ovog dela Evrope - rekao je prvi potpredsednik Vlade i zahvalio sagovornici na poverenju koje imaju u Srbiju.
Foto: Ministarstvo finansija
Triksi Loh Mirmand je čestitala Malom što je Republika Srbija izabrana za domaćina specijalizovane izložbe Ekspo 2027 i istakla da je za Gitex značajno što će biti povezan sa Ekspom, te da je ovo tek početak saradnje koja će se nastaviti i nakon što događaj bude održan.
Ona je dodala da je fokus industrije na tržištima koja su u razvoju, kao što je Srbija, te da je tu najveći potencijal za brži ekonomski rast. Događaji poput ovog, istakla je, umnogome doprinose napretku celog regiona i daljem privlačenju stranih direktnih investicija.
Mali je naglasio da je srpska ekonomija prošle godine bila u prve tri ekonomije u Evropi po privrednom rastu, te da je jedina zemlja na Jugozapadnom Balkanu koja ima investicioni kreditni rejting.
Foto: Ministarstvo finansija
Zaključili su da ovakvi događaji mogu da doprinesu rastu BDP-a, ali i da su jak signal investitorskoj zajednici i mladim ljudima da Srbija postaje tehnološki centar regiona.
- Ovakav događaj će imati ogroman doprinos za Republiku Srbiju u pogledu tehnološkog razvoja, međunarodne vidljivosti i daljem privlačenju investicija, što i jeste fokus naše ekonomske politike - zaključio je Siniša Mali.
Gitex je globalna platforma za inovacije, investicije, razvoj digitalnih politika i povezivanje vlada, startapa, tehnoloških kompanija i investitora, sa više od 200.000 učesnika, 6.000+ kompanija, 180+ zemalja učesnica, stotine investicionih fondova i korporacija, desetinama tematskih industrijskih konferencija i izložbi.
Preporučujemo
KINA OKREĆE IGRU: Nemci zatvaraju pogone u Kini, Kinezi dolaze u Evropu
30. 07. 2026. u 10:32
OD PONEDELjKA STARTUJE PRIJAVA ZA 30.000 VAUČERA: Ovo su detaljni uslovi
30. 07. 2026. u 08:49
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RAMPA OD TRAMPA ZA MAKRONA: Diplomatski skandal na pomolu, Vašington sprema neviđeni udarac Parizu
SJEDINjENE Američke Države razmatraju odlaganje, ili čak blokiranje, imenovanja sledećeg francuskog ambasadora u Vašingtonu, što je potez bez presedana koji preti da produbi jaz između dva dugogodišnja saveznika, navode četiri izvora upoznata sa situacijom.
29. 07. 2026. u 19:12
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
RIBE SAME MASOVNO ISKAČU IZ DUNAVA: Ljudi ne veruju šta se desilo kod Smedereva (VIDEO)
NA DUNAVU, u neposrednoj blizini Smederevske tvrđave, zabeležen je prizor koji se ne viđa svakog dana.
28. 07. 2026. u 19:54 >> 20:05
Komentari (0)