JUGOSLAVIJA, ISKUŠENJA I OSPORAVANJA: Predavanje dr Dušana Fundića u SANU

CIKLUS predavanja "Jugoslavija - kontinuitet, iskušenja, osporavanja" biće otvoren predavanjem "Austrougarsko viđenje Balkana u Velikom ratu", koje će održati dr Dušan Fundić u sredu 26. februara , u Svečanoj sali SANU.

ЈУГОСЛАВИЈА, ИСКУШЕЊА И ОСПОРАВАЊА: Предавање др Душана Фундића у САНУ

foto Z.Jovanović

Dušan Fundić , viši naučni saradnik Balkanološkog instituta SANU, dobitnik je nagrade "Vaclav Felčak i Henrik Verešicki" (za najbolju knjigu iz istorije Srednje Evrope u prethodne tri godine) koju dodeljuju Jagelonski univerzitet u Krakovu i Poljsko istorijsko društvo. Govoriće o osnovnim pravcima razmišljanja donosilaca spoljnopolitičkih odluka u Austrougarskoj o Balkanskom poluostrvu i njegovoj budućnosti tokom Prvog svetskog rata. Posebna pažnja biće usmerena na aspekte južnoslovenskog pitanja i značaj istočne obale Jadranskog mora u strateškim zamislima Beča, kao i ideje o uspostavljanju hegemonije na Balkanu, ili barem na njegovom zapadanom delu, kao najvažnijeg ratnog cilja Dvojne monarhije.

Pored navedenih tema biće ukazano i na značaj 1914. godine, kao nastanka novog okvira za razumevanje Balkanskog poluostrva unutar Dvojne monarhije, uz analizu postojećih predubeđenja i predrasuda koje su austrougarske elite imale o balkanskim državama i narodima, kao i njihov osobeni razvoj tokom Velikog rata.

Organizatori ciklusa su Balkanološki institut SANU i Srpska akademija nauka i umetnosti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.

24. 06. 2026. u 18:41

Komentari (0)

Kako je Kalenić pijaca izabrana među najlepše na svetu?