PROJEKCIJA NBS: Srbija će imati najbolji rezultat BDP u Evropi
NARODNA banka Srbije je korigovala naviše projekciju rasta bruto domaćeg proizvoda za ovu godinu, sa minus 1,5 odsto na minus 1 odsto, što će biti jedan od najboljih rezultata u Evropi.
D. Balšić
Za to je u najvećoj meri zaslužna pravovremena i adekvatna ekonomska podrška domaćoj privredi, bez ugrožavanja cenovne i finansijske stabilnosti. U narednoj godini očekuje se, kako kažu, više nego potpun oporavak od krize, uz stopu rasta bruto domaćeg proizvoda od oko 6 odsto.
Bruto domaći proizvod u trećem tromesečju, po isključenju delovanja sezonskih faktora, ostvario rast u odnosu na prethodno tromesečje od 7,7 odsto, dok je na međugodišnjem nivou njegov pad usporen na 1,3 odsto.
Oporavak investicija je, kaćžu u NBS, brži od očekivanog, deficit tekućeg računa platnog bilansa niži je za 15 odsto u prvih devet meseci u poređenju sa istim periodom prethodne godine. Inflacija je na niskom i stabilnom nivou i u narednom periodu kretaće se u donjoj polovini ciljanog raspona, pri če Imu će u ostatku ove i tokom naredne godine biti bliža donjoj granici cilja.
- Brži od očekivanog bio je pre svega oporavak u industriji i trgovini. Pored toga, prinosi glavnih kultura upućuju na to da je ovogodišnja poljoprivredna sezona bolja od prošlogodišnje, koja je takođe bila natprosečna. S druge strane, usled efekta visoke baze, očekivan je niži nivo aktivnosti u građevinarstvu u trećem tromesečju nego u istom periodu prethodne godine - kažu u NBS.
Preporučujemo
REKORD KOJI PLAŠI EVROPU: Cena goriva u Nemačkoj danas premašila 3 evra
05. 04. 2026. u 16:41
DRŽAVE MASOVNO GOMILAJU ZLATO: Pogledajte ko predvodi listu kupaca
05. 04. 2026. u 15:02
IRANSKI KOMANDOSI PRONAŠLI PILOTA F-35: Zavarali trag Amerikancima i uhapsili ga
ISLAMSKA revolucionarna garda (IRGC) locirala je i privela pilota oborenog američkog lovca F-35 tokom operacije potrage, javlja iranska agencija Nur njuz.
03. 04. 2026. u 16:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
DOBIO ODGOVOR: Šef diplomatije BiH besan zbog Karleuše
PEVAČICU Jelenu Karleušu uzeo je "na zub" ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković zbog medijskog eksponiranja u državi.
04. 04. 2026. u 20:26
Komentari (0)