KAKO ĆE RAT U IRANU UTICATI NA CENE U EVROPI? Glavni ekonomista ECB ima mračnu prognozu
SUKOB Sjedinjenih Američkih Država i Izraela protiv Irana mogao bi da izazove značajan skok inflacije u evrozoni i uspori ekonomski rast, upozorio je glavni ekonomista Evropske centralne banke (ECB) Filip Lejn u intervjuu za Fajnenšel tajms.
FOTO: GROK AI
- Skok cena energije vrši pritisak na inflaciju, posebno u bliskoj budućnosti, i takav sukob bi bio negativan po ekonomsku aktivnost - rekao je Lejn, dodajući da će obim uticaja zavisiti od širine i trajanja sukoba.
Prethodne analize ECB-a pokazuju da bi trajni skok cena nafte, kakav se već primećuje zbog ratnih dejstava, mogao da poveća inflaciju za oko 0,5 procentnih poena i smanji rast za 0,1 procentni poen.
Cene nafte su prošle nedelje porasle za više od 10 odsto zbog eskalacije sukoba u regionu.
Inflacija u evrozoni trenutno iznosi 1,7 odsto, ispod cilja ECB-a od dva odsto, što sugeriše da mali skok cena energije verovatno neće izazvati hitne promene monetarne politike.
Lejn je dodao da ECB nastoji da gleda dalje od kratkoročnih oscilacija cena energije, sve dok one ne utiču na dugoročna inflaciona očekivanja i osnovnu inflaciju.
Tržišta trenutno očekuju da depozitna kamatna stopa ECB-a ostane na dva odsto tokom cele godine.
(Tanjug)
BONUS VIDEO
Preporučujemo
TENZIJE NA VRHUNCU: Iran prijavio udar na ključno postrojenje, svet čeka odgovor
02. 03. 2026. u 11:24
RAT JE MOGAO BITI SPREČEN: Taker Karlson pokušao da odgovori Trampa od udara na Iran
03. 03. 2026. u 08:05
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"JESTE, ŠEST GODINA SMO GLUMILI PAR" Rada o vezi sa Milanom, stavila tačku na spekulaije: "Popović nas je naterao..."
"MENE je to tada smetalo, nisam se snalazila..."
07. 07. 2026. u 09:36
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava
AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.
06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21
Komentari (0)