NAJJEFTINIJE GREJANJE NA GAS: Najveće račune plaćaće građani koji koriste etažno grejanje
21. 10. 2022. u 11:30
NAJNIŽE troškove za grejanje tokom cele sezone imaće domaćinstva koja koriste prirodni gas i za to će im biti potrebno 45.500 dinara. Najveće račune plaćaće građani koji koriste etažno grejanje. Propan butan gas i lož-ulje. Ako koriste električnu energiju direktno u grejnim telima ili kotlovima, oni će morati da izdvoje 155.800, za propan butan gas 167.000, a za lož-ulje 188.500 dinara.

Foto: N. Fifić
Ovu računicu objavila je Agencija za energetiku (AERS), na osnovu cena iz prve polovine oktobra ove godine. Analiza je napravljena za grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 kvadrata na 20 stepeni, u toku 16 sati dnevno, 180 dana u grejnoj sezoni, za šta je potrebna energija od oko 9.000 kilovat-sati.
Grejanje korišćenjem drva u područjima Srbije u kojima se ona mogu nabaviti po nižim cenama, na primer 7.650 dinara po kubiku i ukoliko domaćinstva imaju novije peći čija je efikasnost veća, od 65 odsto, koštaće 63.000 - navodi AERS.
Značajno veće troškove, iznad 104.000, plaćaće građani koja koriste skuplje ogrevno drvo, po ceni od 10.700 dinara i imaju peći niže efikasnosti. Nešto niže troškove od 96.200 imaće domaćinstva koja koriste pelet, ako se sagoreva u efikasnijim pećima konstruisanim za ovo gorivo.
UGALj SKOČIO 60 ODSTO
U odnosu na prethodnu godinu najviše je porasla cena uglja "banovići" za 58 odsto. Ogrevno drvo je duplo skuplje, a pelet za 34 procenta. Cena propan butan gasa je viša za 25, dok je lož-ulje zabeležilo skok od 45 odsto. Najmanje su poskupeli prirodni gas, za oko osam procenata, i grejanje na struju, u zavisnosti od načina, od osam do 15 odsto.
Grejanje na ugalj građane će koštati od 71.900 do 77.700 dinara, zavisno od vrste uglja koji se koristi.
Domaćinstva koja koriste termoakumulacione peći imaće troškove od 64.400, ali samo ukoliko se isključivo koristi jeftinija noćna električna energija. Dopunjavanje peći korišćenjem skuplje električne energije samo tokom dva sata dnevno, uvećava troškove za 40 odsto, tako da oni iznose oko 88.580 dinara.
BONUS VIDEO:
TRI DEČAKA OSTALA BEZ RODITELjA: U Batočini, ispred kuće, nastradao samohrani otac Saša Kostadinović
Preporučujemo

SLAVOLjUB JE JUTROS IMAO NEOBIČNOG GOSTA: Prišao sam prozoru, jer su kerovi lajali i imao sam šta da vidim (FOTO)
20. 10. 2022. u 10:25 >> 15:33

KAKO SU PROFITERI ZLOUPOTREBILI OGRANIČENU CENU GASA: Kubik plaćali 36 dinara, zaradili 6 miliona evra
19. 10. 2022. u 20:17 >> 22:31

MOLITVA IZ HILANDARA: Vučiću, izdrži iskušenja i pritiske
U BESEDI za slavskom trpezom u manastiru Hilandar na Svetoj Gori, iguman Metodije pozvao je danas okupljene vernike i sav verni narod da se pomole za sudbinu Kosova i Metohije, kao i za one koji će odlučivati o sudbini južne srpske pokrajine.
27. 01. 2023. u 15:36

RECEPT ZA NAJUKUSNIJU SARMU: Tajna je u zapršci i sastojku na dnu lonca
U smesu za sarmu uvek dodajte nešto suvog mesa, sarma će dobiti finiji ukus, ali ipak morate da pazite da zbog suvog mesa ne bude prežestoka. Pre nego što stavite suvo meso u sarmu obavezno ga prokuvajte.
27. 01. 2023. u 18:41

JEZIVO OSTRVO ZMIJA: Država zabranila pristup zbog otrovnica - izmasakrirale porodicu svetioničara
OSTRVO zmija, koji se nalazi samo 30 kilometara od obale brazilskog grada Sao Paola, zaista opravdava svoje ime. Mada satelitski snimci pokazuju obilje vegetacije, stenovite obale i kristalno čisto more, ovo ostrvo je leglo zmija.
27. 01. 2023. u 21:00
Komentari (0)