UNIN SPAS ZAKOČILA OSKUDICA: Roditelje teško obolele devojčice iz Crvenke sada pritisla nova muka
POSLE 17 meseci provedenih u Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine u Novom Sadu, na kućno lečenje je puštena malena Una Vukanac iz Crvenke, koja boluje od najtežeg oblika spinalne mišićne atrofije (SMA).
Foto: Privatna arhiva
Roditelji dece sa dijagnozom ove retke i progresivne genetske bolesti nastoje da putem humanitarnih akcija obezbede 2,4 miliona dolara za spasonosni lek "zolgensma" iz SAD, a Unini tata Vladimir i mama Dragana su na muci kako da od socijalnih primanja svom detetu obezbede potrebne aparate i negu u kućnim uslovima.
- Država nam je obezbedila koncentrator kiseonika, ali ne i respirator, na koji takođe imamo pravo, jer nam je dobro očuvani respirator poklonila sugrađanka na radu u Austriji, pa je Komisija za dodelu aparata smatrala da nam ne treba duplikat, iako bi rezervni respirator značio sigurnost, pošto taj uređaj ne traje večno - kaže Vladimir.
Njemu i supruzi prepušteno je da sami nabave aparat za iskašljavanje, vredan 5.000 evra, aspirator za uklanjanje sekreta iz disajnih organa i pulsni oksimetar za merenje zasićenja krvi kiseonikom.
- Uspeli smo da nabavimo aspirator na baterije, za koje smo dnevno plaćali 800 dinara, zbog čega smo poručili aparat i na baterije i na struju. Aparati neophodni Uni ne mogu bez struje, pa moramo da kupimo i agregat za slučajeve nestanka ili restrikcije električne energije - napominje Vladimir.
On ističe da su Uni potrebne i najmanje četiri seanse fizikalnih terapija dnevno, a veliki su izdaci i za katetere, špriceve i ostali potrošni medicinski materijal.
Vladimir je od početka ove godine prestao da radi u firmi, jer je svaki drugi dan morao da odlazi kod Une u bolnicu, a sada ne može da ide ni u nadnicu, jer i on i supruga moraju neprekidno da budu uz dete. Dragana je dosad primala 12.000 dinara nadoknade za treće dete i 2.500 dinara dečjeg dodatka, a posle Uninog povratka kući dobijaće i naknadu od 28.000 dinara za tuđu pomoć i negu i socijalnu pomoć od 9.000 dinara. To je sve od čega će porodica morati da živi i leči Unu, koja će u decembru napuniti dve godine.
RAČUNI I SMS ZA POMOĆ
POMOĆ za Unu prikuplja se preko fondacije "Budi human", na račune - dinarski: 160-6000000732396-08 i devizni: 160600000073281803. IBAN: RS35160600000073281803 SWIFT/BIC: DBDBRSBG. Može se pomoći i porukom putem mobilnog telefona, koja vredi 200 dinara, ako se upiše 843 i pošalje na 3030. Za SMS iz dijaspore (cena 20 švajcarskih franaka) potrebno je upisati human843 i poslati na 455.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
APEL ZA POMOĆ: Šestogodišnjoj Jovani iz Sremske Kamenice potrebna operacija u Rusiji
04. 09. 2020. u 17:18
HUMANITARNA AKCIJA ZA LEČENjE MLADIĆA IZ SUTOMORA: Jako za Damjana Ranitovića (FOTO)
08. 09. 2020. u 14:14
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve
NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.
13. 07. 2026. u 12:47
Komentari (0)