Kako do zdravstvenog odiguranja dok čekate rešenje o penziji

Novosti online

15. 11. 2024. u 16:19

OSIGURANIK koji je podneo zahtev za ostvarivanje prava na penziju, a nalazi se van radnog odnosa, od ovlašćenog lica Fonda PIO dobija potvrdu radi regulisanja zdravstvenog osiguranja.

Како до здравственог одигурања док чекате решење о пензији

FOTO: Arhiva novosti

Sa potvrdom se stranka obavezno obraća zaposlenima Fonda PIO na šalterima prijave - od‌jave, gde se vrši privremena prijava na zdravstveno osiguranje i gde se istovremeno dobija dokaz o izvršenoj prijavi. Ova prijava postaje validna sledećeg kalendarskog dana, kada bude preuzeta u informacioni sistem koji koriste zdravstvene ustanove. Na osnovu potvrde koja se dobije, mogu se osigurati i članovi porodice.

Međutim, ukoliko je lečenje potrebno istog dana, stranka sa potvrdom o podnošenju zahteva za penziju može lično da ode u nadležnu ispostavu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, prema adresi svog prebivališta, gde će se prijava uneti neposredno u sistem RFZO. Na ovaj način zdravstvene usluge dostupne su već istog dana.

Izdata potvrda važi dva meseca jer je to zakonom predviđeni rok za donošenje rešenja o pravima iz penzijskog i invalidskog osiguranja. Ukoliko po isteku dva meseca podnosilac zahteva za ostvarivanje prava na penziju ne dobije rešenje, može se obratiti nadležnoj filijali Fonda PIO radi ponovnog dobijanja potvrde. Nakon ostvarivanja prava na penziju, to jest dobijanja rešenja o ostvarenom pravu na penziju, prijavu korisnika penzije na zdravstveno osiguranje automatski vrši Fond PIO.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.

11. 12. 2025. u 16:22

Komentari (0)

KALATES POKOPAO ŽELJKA OBRADOVIĆA: Novi trener Partizana nam je dao dodatnu motivaciju!