Simini četnici dobili 73 godine zatvora

Tanjug

22. 02. 2013. u 14:05

Sedmoro pripadnika paravojne grupe "Simini četnici" osuđeno na zatvorske kazne u trajanju od dve do 20 godina, za ratni zločin u selima zvorničke opštine

BEOGRAD - Odeljenje za ratne zločine Višeg suda osudilo je danas sedmoro pripadnika paravojne grupe "Simini četnici" na zatvorske kazne u trajanju od dve do 20 godina, za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u selima zvorničke opštine tokom 1992. i 1993. godine.

Presuda je doneta za ratni zločin protiv civila u selima Skočić, Malešić, Klisa, Petkovci i Drinjača. Sedmočlana grupa osuđena je na ukupno 73 godina zatvora, od čega Damir Bogdanović na zatvorsku kaznu u trajanju od dve godine, Zoran Stojanović na 20, Tomislav Gavrić 10, Đorđe Šević pet, Zoran Alić 10, Zoran Đurđević 20 i Dragana Đekić na pet godina.
Njima će biti uračunato vreme provedeno u pritvoru.

Posle čitanja presude Gavrić je napustio sudnicu. U završnoj reči zamenik tužioca je naveo da je ta kazna tražena zato što su optuženi učestvovali u ubistvu 28 civila - jedne osobe u Skočiću, a njih 27 na mestu zvanom "Hamzići" u Šetićima "pri čemu su pokazali potpuno odsustvo ljudskosti".

Precizirana izmenjena optužnica Tužilaštva od 25. decembra prošle godine tereti za ratne zločine protiv civila pripadnike paravojne grupe od oko 20 naoružanih ljudi kojom je komandovao Sima Bogdanović zvani "Sima četnik", a "koji je preminuo u pritvoru tokom suđenja". Oni se terete u preciziranoj optužnici da su na mestu zvanom "Hamzići" ubili trudnu ženu sa detetom od dve godine u naručju kao i da su "ubili sedmoro dece starih dve, četiri, pet, sedam, deset i dvoje po 13 godina".

Optuženi se terete i da su silovali pre ubistva Zlatiju Ribić (13) kao i da su "dete koje se nalazilo u redu za likvidaciju, a koje je tražilo svoju majku, odveli do jame, gađali nožem, pucali u njega i zatim ga bezdušno bacili na ubijena lica".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (21)

Obilić

22.02.2013. 14:35

Ne znam navode optužnice , ali za ovo što ste naveli malo je i doživotna . Zlotvori , dno i talog , sramoto čovečanstva ,kao Srbin stidim se takvih ...

Bosanac

24.02.2013. 18:18

@Obilić - Obilic@nemas potrebe da se stidis.Zlocinci nemaju ni vjeru ni naciju i nisu to radili u ime srpstva(hrvatstva,bosnjastva),ove psihopate (iz svih nacija i religija) cinili su zlocine pod svojim imenom i prezimenom.Ova presuda je dokaz da Srbija nije banana drzava i da buducnosti na ovim balkanskim prostorima ima perspektivu.Pravda je spora ali efikasna,i svi oni koji su cinili zlocine moraju biti svjesni da ce ih ruka pravde kad tad stici.

Deki

22.02.2013. 14:36

Ovo je naravno za zgražavanje,ali kako da čovek sačuva zdrav razum pored Haga,splitske Lore,Kazana oko Sarajeva...gde nikada nije bilo presuda,niti će ih biti.Ipak treba biti pravedan,barem prema nekome ko nas sve zajedno posmatra i ko će doneti konačni sud.Pa kako može da ubije dete...?

ljudsko bice

26.02.2013. 07:00

@Branko - trebali bi sv da budu kaznjeni bez obzira koje vjere bio osoba koja moze ubiti dijete ili nekoga ko mu nije nista kriv ta osoba netreba da zivi treba ga objesiti da bude primjer drugima pa neka zna sta ga ceka.

baunti

26.02.2013. 07:22

@zagrepcanka - Bitno je da na vase pravosudje jos ocekujemo da pocne sa radom. A kako ste krenuli, necemo ni docekati.

Zoran1

23.02.2013. 02:02

Zasto ovakve satanizirane gadove uopste stavljati u zatvor? To treba srediti po kratkom postupku. I ova presuda je jos jedan dokaz da u Evropi pravda ne zivi.

Mujo

23.02.2013. 06:57

U Krvatskoj bi bili branitelji,heroji da su kojim slucajem Krvati i tako ubijali Srbe.Dobili bi uslovnu,a gle ovi nase osudise na 73 godine i kako sad da vratimo za Jasenovac,oluju i ostale zlocine kad tako kaznjavamo osvetioce.

Likvidacije

23.02.2013. 12:43

@Mujo - Mujo ,Mujo za Jasenovac nije bilo suda.Bile su samo likvidacije partizanskih postrojbi.kako to vi Mujo ne znate kad je u ustašama bilo trećina muslimana.Tako da su te postrojbe gubitničke vojske partizani likvidirali bez suda u dosad pronađenih 900 masovnih grobnica u Hrvatskoj.

Seljacka Buna

24.02.2013. 14:18

@Mujo - josip,zagreb@"odi mujo vidi di je haso..." Josipe,ako je on Mujo, ja sam Matija Gubac.

Vojvoda Micko Krstic

23.02.2013. 12:12

Ovo nema blage veze sa cetnickom ideologjom.Svako moze da sebe nazove cetnikom,pa i ovi zlocinci,ali na osnovu toga nazvatii cetnickom ideologijom,zlocinackom,moze samo onaj koji je ne poznaje ili koji mrzi Srbe.

Nemanja

23.02.2013. 21:59

Када неки ураде горе ствари Србима, у далеко већем броју, наша влада их зове "легитимни косовски представници достојни поштовања"

Bozana

23.02.2013. 22:25

Vidim, za sta su optuzeni, ali nigde ne vidim i da je to dokazano. Bila bih vam zahvalna, da malo opsirnije opisete slucaj. Interesuje me i izlaganje odbrane.

Prava Opozicija

24.02.2013. 00:54

Za ovakva ubistva 73 godine zatvora? Za ovakva ubistva pravicne kazne nema. Ali barem 40 godina po glavi je minimum.

Ivan

26.02.2013. 09:23

Ovakve monstrume treba uspavati. Strašno, nisam mogao da pročitam tekst do do kraja, jadna dečica i nedužni ljudi.