NE UVODIMO VIZE SRBIJI: Iz Evropske komisije, za "Novosti", pojasnili stav oko slobodnog kretanja u EU
EVROPSKA komisija ne namerava da predloži eventualno ponovno uvođenje viza za građane Srbije, potvrdili su juče "Novostima" u Briselu, odgovarajući na naše pitanje vezano za nedavno pisanje nekih stranih medija.
Foto AP
Portparol Evropske komisije Adalbert Janc je za naš list istakao da je stav EK vrlo jasno izražen u izveštaju koji je objavljen početkom avgusta.
- U izveštaju se zaključuje da sve zainteresovane zemlje nastavljaju da ispunjavaju uslove za liberalizaciju viznog režima i napreduju u ispunjavanju prošlogodišnjih preporuka - rekao nam je Janc.
U isto vreme, podseća da se u ovom dokumentu ističu i oblasti u kojima su potrebni dalji napori svake zemlje, ali i dodaje:
- U izveštaju se takođe navodi da kretanje bez viza nastavlja da donosi pozitivne ekonomske, socijalne i kulturne koristi državama članicama EU i zemljama partnerima.
Konačnu reč, ipak, daju zemlje članice, a neke od njih imaju tvrđe stavove, pa s vremena na vreme daju primedbe koje su, u ovom stadijumu, ipak, daleko od eventualne realizacije.
- Nismo u mogućnosti da komentarišemo bilo kakve navodne procurele dokumente ili stavove država članica tokom rasprava na tehničkom nivou u Evropskom savetu - kaže naš sagovornik.
Podsetimo, u nekim zapadnim medijima pojavile su se spekulacije da bi ponovo mogli da nam nametnu vize zbog nezakonitih prebivališta i neosnovanih zahteva za azil. Prema navodnom internom dokumentu EU, Srbija i Albanija su svrstane među deset najproblematičnih zemalja, zbog čega Nemačka smatra da bi EK trebalo da podseti da je pokretanje mehanizma za supsenziju bezviznog režima realna opcija.
Zapratite Nportal na Fejsbuk stranici
Preporučujemo
DUGO OČEKIVAN KORAK: EU pozdravila odluku SAD o otvaranju granica za turiste iz Evrope
21. 09. 2021. u 00:25
BRISEL I NATO SE OVOME NISU NADALI Ruska odluka drma Evropu: Brigada marinaca posataje divizija na vratima EU (VIDEO)
VOJNO-politička situacija između Rusije i evropskih država ulazi u fazu opasne eskalacije. Moskva je iznenada donela odluku da postojeću 336. gardijsku brigadu mornaričke pešadije, stacioniranu u Kalinjingradskoj oblasti, reorganizuje i podigne na nivo divizije.
30. 12. 2025. u 20:45
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
KAKO JE ČKALjA DOBIO STAN: Živeo sa porodicom u garsonjeri, a onda je usledila iznenadna poseta u novogodišnjoj noći
LEGENDARNI glumac i jedan od omiljenih komičara bivše Juge, Miodrag Petrović Čkalja zabavljao je generacije gledalaca. "Paja i Jare", "Kamiondžije", "Servisna stanica", "Ljubav na seoski način", Vruć vetar", "Put oko sveta" su samo neka od ostvarenja u kojima je igrao i izazivao kod ljudi jednu od lepših emocija - smeh.
01. 01. 2026. u 12:31
Komentari (1)