NAJMLAĐI KAPLAR NA SVETU: Sećanje na legendarnog Momčila Gavrića - kad ga je vojvoda Mišić unapredio u podnarednika, imao je samo 12 godina
NA Novom groblju u Beogradu juče je obeleženo tri decenije od smrti Momčila Gavrića.
Foto: Vikipedija
Pomen najmlađem kaplaru u Velikom ratu i velikom srpskom junaku, rođenom Lozničaninu i Jadraninu, služio je episkop šabački Jerotej.
U ime Jadrana, njegovih zamljaka, poštu mu je odao gradonačelnik Loznice, Vidoje Petrović, koji je najazlužniji što je Gavrić u rodnom gradu dobio ime ulice i veličanstveno spomen obeležje.U ime Šapca, grada stradalnika u Velikom ratu, počast mu je odao gradonačelnik grada na Savi, dr Aleksandar Pajić.
Momčilo Gavrić (1906–1993), bio je najmlađi vojnik, potom i najmlađi podoficir Velikog rata. Nakon što je početkom rata ostao bez roditelja i sedmoro braće i sestara, sa samo osam godina života pridružio se Šestom artiljerijskom puku Drinske divizije. Prepešačio je Albaniju prilikom povlačenja srpske vojske i došao do Krfa. Bio je najmlađi kaplar na svetu, tokom proboja Solunskog fronta je ranjen, a kad ga je vojvoda Živojin Mišić unapredio u čin podnarednika imao je samo dvanaest godina.
Gavrić je simbol dece koja su prerano izgubila svoje detinjstvo. Slike hrabrog, ali ranjenog i izgladnelog dečaka Momčila Gavrića, svedočanstvo su žrtve koje je srpski narod podneo u Velikom ratu i zato je sećanje na ovog div junaka, sećanje na sve žrtve koje smo kao narod podneli u borbi za slobodu. Naša je dužnost da to sećanje sačuvamo.
Ceremoniju obeležavanja tridesetogodišnjice smrti Momčila Gavrića organizovalo je Udruženje ratnih dobrovoljaca 1912-1918.
VUČIĆEVO UPOZORENjE UDARNA VEST U RUSKIM MEDIJIMA: Evropa mora da shvati, Amerika se nikad više neće vratiti
IZJAVA predsednika Srbije Aleksandra Vučića, u kojoj upozorava da Evropska unija mora da se suoči sa činjenicom da se Sjedinjene Američke Države nikada neće vratiti starom modelu odnosa sa Evropom, objavljena je kao udarna vest na naslovnoj strani svetskog izdanja ruskog portala Sputnjik, kao i na ruskoj agenciji RIA Novosti.
27. 01. 2026. u 07:44
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
GRAD NA RUBU PONORA: Klizišta odnela zemljište ispod kuća na Siciliji - snimci su JEZIVI (VIDEO/FOTO)
KATASTROFALNO nevreme koje je pogodilo jug Italije izazvalo je nezapamćenu štetu, a najkritičnije je na Siciliji, gde se u gradu Nišemiju urušio čak četiri kilometra dug deo litice. Zbog klizišta je više od hiljadu ljudi hitno evakuisano, jer je klizište bukvalno odnelo zemlju ispod kuća.
27. 01. 2026. u 11:26
Komentari (0)