POMRAČENJE ŠAMPIONA: Bugari i Belgijanci uzeli meru svetskom i evropskom prvaku
DRUGO kolo kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2025. donelo je dva iznenađenja sa primesom senzacije, umalo i treće koje je u poslednjoj sekundi sprečio Tarik Biberović, rođeni Zeničanin u dresu Turske.
Foto: FIBA
Svetski šampion Nemačka pala je u malom Botevgradu od ruke naturalizovanog bugarskog reprezentativca Kodija Milera-Mekintajera (62:67), svežeg rekordera Evrolige u broju asistencija u jednom meču, dok je Španija kao aktuelni prvak Evrope poklekla pred Belgijom u gradu Šarlroa (53:58).
Činilo se da će Nemci, koji su na startu kvalifikacija zgromili Crnu Goru uprkos tome što u ovom „prozoru“ imaju samo jednog igrača sa Mundobasketa u Manili, isti scenario primeniti u Bugarskoj. Poveli su 19:4, ali su spustili gard i dozvolili protivniku da se vrati u meč serijom 13-0 u uvodu druge četvrtine. To je dalo krila domaćinu, posebno plejmejkeru Baskonije Mileru-Mekintajeru, koji je u poslednjoj deonici ubacio 14 od ukupno 23 poena, uz pet skokova i četiri asistencije. Tim selektora Gordona Herberta imao je čak 21 izgubljenu loptu, iz čega su Bugari postigli 27 poena i zatvorili prvi kvalifikacioni „prozor“ učinkom 1-1.
- Od početka utakmice verovali smo da možemo da pobedimo, što je bilo najvažnije. Imali smo sjajnu podršku publike i pokazali veliko srce, iako smo na papiru bili autsajderi. Borili smo se stoprocentno i to nam se isplatilo – rekao je Miler-Mekintajer.
Očajnu igru Nemačke objašnjavaju statistički parametri: 21 izgubljena lopta i samo devet asistencija, procenat šuta od mizernih 29 odsto (18/62). Bugarska je bila tek nešto bolja sa 35 odsto (21/60), dovoljno da ostvari jednu od najvrednijih pobeda u svojoj košarkaškoj istoriji.
TOBI KAO ZMAJ
UBEDLjIVE pobede u drugom kolu kvalifikacija ostvarile su selekcije Crne Gore i Slovenije.
„Sokolovi“ su u Podgorici nadigrali nejaku Švedsku (95:70), uz 18 poena Kendrika Perija i 16 Marka Simonovića, dok su „zmajevi“ u Kopru nadleteli Izrael (88:79) na krilima Klemena Prepeliča, koji je postigao 21 poen uz sedam asistencija. Odličan je bio i centar Zvezde Majk Tobi sa 20 poena i 12 skokova. U gostujućem timu najbolji je bio Jam Madar sa 19.
Slične procente realizacije imali su Belgijanci i Španci u meču sa ukupno 111 poena, što je ispod svakog kriterijuma za iole ozbiljnu košarku. Domaće „lavove“ je do druge pobede u kvalifikacijama vodio bek italijanske Tortone Retin Obasohan sa 19 poena, uz pratnju iskusnog krilnog centra Ostendea Pjera Antoana-Žilea koji je ostvario učinak od 15 poena i osam skokova. I „crvena furija“ imala je samo dvojicu dvocifrenih, prvotimce Barselone Darija Brizuelu (15) i Đoela Paru (10), dok je Riki Rubio postigao četiri poena pre nego što je morao da napusti teren zbog lakše povrede.
- U prvom poluvremenu smo igrali fantastičnu odbranu, ali smo čitavim tokom utakmice bili loši u napadu, posebno u poslednjoj četvrtini. U osnovi, nismo mogli da postignemo koš u tom periodu - rekao je selektor Španije Serđo Skariolo. - Moramo da radimo na tome kako bismo popravili poziciju u grupi, okupljamo se ponovo u junu pred kvalifikacioni turnir za Olimpijske igre, kada ćemo u trening kampu imati igrače koji nam nedostaju.
Španci su kvalifikacije za EP započeli sa dva poraza i potrebno im je da do kraja budu ispred Slovačke ili Belgije, koja je na vrhu grupe sa 2-0.
Preporučujemo
ZABLISTALI REPREZENTATIVCI SRBIJE: Dva meča u ABA ligi - i to sjajna
06. 12. 2025. u 22:11
"DELIJE" OVO NISU OČEKIVALE: Šerif Endiaje se vratio na Marakanu (VIDEO)
06. 12. 2025. u 21:49
BARSELONA U PROBLEMU: Flik ne zna kako da skrpi tim za teško gostovanje Betisu
KARTUHA u Sevilji biće poprište duela Betisa i Barselone u četvrtak od 18.30 časova, u okviru 15. kola La lige.
06. 12. 2025. u 10:36
KAKAV ŠOK! Srbija ostala bez četvrtfinala Svetskog prvenstva! Naše rukometašice izgubile od Crne Gore i to kako!
Ženska rukometna reprezentacija Srbije je na šokantan način ostala bez plasmana u četvrtfinale Svetskog prvenstva jer je u meču u kome joj je i bod bio dovoljan izgubila od Crne Gore - konačan rezultat glasio je 17:33 (9:13) posle zaista neverovatnih dešavanja na parketu u Dortmundu, na kome je naročito briljirala Armel Keli Atinžre, golman Crnogorki, koja je ostvarila čak 18 odbrana, zaustvivši nestvarna 62% šuteva koji su išli ka golu koji je čuvala.
06. 12. 2025. u 17:00 >> 17:01
TRAMP UKRAO ŠOU NA ŽREBU ZA SP: Scena koja je obišla svet - Melanija nije krila oduševljenje (VIDEO)
AMERIČKI predsednik Donald Tramp bio je u centru pažnje na izvlačenju grupa za Svetsko fudbalsko prvenstvo 2026. godine, gde je izveo svoj poznati YMCA ples i primio prvu FIFA-inu nagradu za mir.
06. 12. 2025. u 10:31
Komentari (0)