FUDBAL MENJA NAJVAŽNIJE PRAVILO? Ako se ovo usvoji, više ništa neće biti isto!

07. 03. 2022. u 20:36

FUDBAL je pred jednom istorijskom promenom, kada se o pravilima igre radi.

ФУДБАЛ МЕЊА НАЈВАЖНИЈЕ ПРАВИЛО? Ако се ово усвоји, више ништа неће бити исто!

Fudbalski meč, zvanično, traje 90 minuta, ali, kao što to svi znaju, nikada se baš toliko ne igra aktivno, usled raznoraznih prekida, od izlaska lopte van terena, do faulova, čekanja da se lopta opet uvede u igru...

Ali, to bi uskoro moglo drastično da se promeni.

Redakcija "Novosti" vam donosi najnoviju informaciju na tu temu, a tiče se jedne revolucionarne promene elementarnog pravila koje već decenijama glasi da se u fudbalu igra dva puta 45 minuta, a da vreme sve vreme "teče".

Naime, Portugal će u svim nadmetanjima tamošnjih ekipa do 23 godine starosti sprovesti sledeću odluku koja za cilj ima da utakmice budu zanimljivije:

Na svim mečevima, "merenje vremena će se zaustaviti kad god postoji neki prekid u igri (gol, aut, korner, faul, i slično), a pritom se menja vreme trajanja utakmice, koja će ubuduće trajati 60 minuta, a biće podeljena na dva polučasovna dela", saopštio je Fudbalski savez Portugalije.

Testiranja ovakvog načina igranja fudbala, odnosno "košarkaškog merenja vremena", počeće od aprila 2022. godine.

Koliko se, zapravo, fudbal igra tokom 90 minuta?

Podsetimo, kako je juče saopštio "Analist", istraživanje je pokazalo da je "lopta najduže u igri" na utakmicama holandskog šampionata.

Tamo se igra prosečno 58 minuta i četiri sekunde po utakmici, odnosno 60% vremena.

Taj portal nije obelodanio sve podatke iz Evrope, već samo deset liga sa najviše aktivnog igranja fudbala po meču, te ne znamo gde se taččno kotira srpska Superlige, a nje nema u Top 10.

I, kada smo već kod deset liga sa "najaktivnijim fudbalom" u Evropi, redakcija "Novosti" vam donose kako stvari stoje ovako, prema pomenutoj analizi:

Dušan Tadić / FOTO: AP/Tanjug

1. Holandija; "Eredivizija" - 58:04 (minuta i sekundi) - 60% od ukupnog trajanja meča

10. Portugalija; Primeira liga - 51:54 - 52,5%

Dakle, Portugalci, kod kojih se dosad aktivno igralo nepuna 52 minuta, probaće u utakmicama mlađih kategorija da se, "po košarkaškom računanju vremena", aktivno igra 60 minuta. Ako taj eksperiment uspe, nema sumnje da će ga i FIFA razmatrati. Tim pre što se aktuelno rukovodstvo svetske kuće fudbala baš trudi da unese neke novine u način igranja ovog sporta, pa i ne čudi što se priprema korišćenje jednog novog pravila na ovogodišnjem Svetskom prvenstvu čiji je domaćin Katar.

Bonus video: Beogradska arena poprima novi izgled pred Svetsko prvenstvo u atletici