ŠMIT SE MEŠA I U RAD BIBLIOTEKA: Visoki predstavnik u BiH, kojeg RS ne priznaje, nametnuo novu odluku

Srđan Mišljenović

21. 11. 2024. u 16:08

Kristijan Šmit, visoki predstavnik u BiH, kojeg Republika Srpska ne priznaje, nametnuo je u četvrtak odluku, odnosno dao je kako je rekao "nalog" da se otkoči blokada rada Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH (NUB) koja već mesecima nema imenovano rukovodstvo i regulisano finansiranje i da se ova situacija spreči u drugih šest kulturnih ustanova sa predznakom BiH.

ШМИТ СЕ МЕША И У РАД БИБЛИОТЕКА: Високи представник у БиХ, којег РС не признаје, наметнуо нову одлуку

Kristijan Šmit, Foto OHR

Šmit je dao rok od 60 dana Savetu ministara BiH i Parlamentu BiH da imenuju rukovodstvo NUB i da kroz zakonsko rešenje reše i pitanje finansiranja ovih institucija. Takođe Šmit traži i da se reši pitanje izdavanja međunarodnog ISBN broja koji je bitan jer bez njega Nacionalna univerzitetska biblioteka ne može zvanično da izda nijednu knjigu.

- Kako bih onemogućio ugrožavanje rada NUB, ali sprečio da se situacija desi i kod drugih ustanova kulture BiH, doneo sam nalog kojim se podržava funkcionisanje NUB i drugih ustanova kulture od značaja za BiH. Naredba se odnosi na ovlaštenja za obavljanje konkretnih poslova i zadataka NUB i drugih institucija, ako se suoče sa sličnim problemom. Ovo je šansa da se vrati mogućnosti izdavanja ne samo ISBN brojeva nego da se osigura funkcionisanje biblioteke - rekao je Šmit.

Inače, ova ustanova već mesecima nema imenovano rukovodstvo, kasne im plate i nema međunarodni ISBN broj koji se odnosi na izdavanje knjiga. Zbog nemogućnosti izdavanja ISBN broja od strane Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, na adresu Šmita je stiglo upozorenje iz Londona gde se se nalazi sedište Međunarodne agencije za ISBN (standardni broj knjige). U Federaciji BiH ISBN izdaje samo NUB, dok u Republici Srpskoj taj broj izdaje Javna ustanova Narodna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske.

Spisak

Šmit je izdao nalog da se povede računa o radu, kako je rekao, institucija od značaja za kulturu BiH, a to su Kinoteka BiH, Zemaljski muzej BiH, Istorijski muzej BiH, Muzej književnosti i pozorišne umetnosti BiH, Biblioteka za slepa i slabovida lica BiH, Umetnička galerija BiH i Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.

11. 12. 2025. u 16:22

Komentari (0)

OBELEŽIĆE 2026. GODINU: Ko pripada BETA generaciji?