STATINI SMANJUJU SMRTNOST OD KORONE: Istraživanje američkih naučnika
LEKOVI protiv masnoća smanjuju smrtnost od virusa "KOVID19", pokazuje najnovije istraživanje američkih naučnioka, a prenosi portal "Medical News Today".
Foto: EPA
U istraživanju je učestvovalo 1.296 pacijenata, koji su bili na bolničkom lečenju od korona virusa. Polovina njih je redovno koristila statine pre zaraze, a ostali ne. Lekari različitih specijalnosti, nakon što su pacijente uparili tako da su isključili demografske razlike i ostale faktore rizika, ustanovili su da je upotreba statina među ispitanicima smanjila smrtnost za 50 odsto mesec dana od hospitalizacije.
Statini imaju i jak protivupalni, antikoagulantni i antiviralni efekat, čime se može objasniti i smanjenje komplikacija vezanih uz tešku kliničku sliku "KOVID19". I istraživanje, prošle godine u Singapuru, pokazalo je da je manja verovatnoća, da će osobe koje koriste statine završiti na intenzivnoj nezi, od onih koji ih ne uzimaju kao uobičajenu terapiju.
Američki naučnici poručuju da, ako klinička istraživanja potvrde rezultate, statini bi se mogli pokazati jeftinom i efikasnom terapijskom strategijom u borbi protiv KOVID-a.
Preporučujemo
PROLEĆE I OLUJNA KOŠAVA, Evo dokle će da traje: Vremenska prognoza za utorak, 10. mart
10. 03. 2026. u 00:00
NAPADI NA IRAN SU BILI PREVENTIVNI Tramp: Modžtaba Hamnei neprihvatljiv izbor za vođu
09. 03. 2026. u 23:45
TRAMP HITNO POZVAO PUTINA: Razgovor trajao sat vremena
RUSKI predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa američkim kolegom Donaldom Trampom.
09. 03. 2026. u 20:34
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)