MATARELA O NOVOJ ITALIJANSKOJ VLADI: Predvodiće ličnost visokog profila, glavni kandadat Mario Dragi?
PREDSEDNIK Republike Serđo Matarela večeras kasno objavio je, posle neuspešnih pregovora sa političkim snagama vladine većine i onih koji su je nedavno napustili izazivajući krizu, da će „veoma brzo imenovati ličnost visokog institucionalnog profila koja će voditi Vladu na političkoj bazi sa sadašnjom vladinom većinom koja je podržavala prethodnu Vladu“.
FOTO: Tanjug/AP
Predsednik Matarela objasnio je veoma detaljno kako bi izgledao jedan drugi put formiranja Vlade, prevremeni izbori, koje bi teškoće donela zemlji kampanja usred pandemije i koliko bi vremena Italija izgubila u rešavanju gorućih pitanja do izbora, a nakon raspuštanja Parlamenta. Zemlja se nalazi u veoma teškoj sitauciji sanitarnoj, socijalnoj i ekonomsko-finansijskoj i potrebna je aktivna Vlada sa odgovornošću u donošenju odluka vezanih i za datume EU i za Fondove koje očekuje Italija.
Uskoro će imenovati osobu koja će voditi Vladu i uputio je apel da takvu ličnost i Vladu podrže sve političke snage, biće to Vlada sa ličnošću visokog profila i Vlada koja mora u punom smislu da obavlja svoje aktivnosti u najvažnijim mesecima borbe protiv pandemije, u kampanji vakcinisanja, „jer građani traže momentalne odgovore“.
Do ovakve odluke stiglo se nakon krugova sastanaka i razgovora o mogućnoj saglasnosti u davanju života jednoj novoj proširenoj
Vladi u krizi „nije bilo jednoglasnog stava među partijama vladine većine i partije koja je izazvala krizu „Italija Viva“ to je večeras saopštio predsednik italijanske Poslaničke skupštine Roberto Fiko podnoseći izveštaj predsedniku Republike Serđu Matereli o rezultatu četvorodnevnog „ispitivanja“ političkih snaga.
Razlike su bile evidentne u gotovo svakom bitnom pitanju o kojem se diskutovalo, reformi pravosuđa ili kako potrošiti novac kojeg je EU namenila Italiji iz Fonda za obnovu, 209 milijardi evra, ali uz čvrst Program gde su nesaglasja duboka kao ambis. Zato se predsednik Republike odlučio da urgentno spašava Vladu i Italiju sa ličnošću čije će se ime veoma brzo saznati.
Već se pretpostavlja da će čovek koji će predvoditi Vladu biti Mario Dragi, poznati ekonomsita, akademik, bankar, bio je predsednik Centralne evropske banke od 2011 do 2019. godine.
Preporučujemo
BROJEVI I DALjE VISOKI: U Italiji za godinu dana 2,5 miliona zaraženih - 88.000 umrlih
31. 01. 2021. u 10:17
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)