PROTESTI U ATINI I SOLUNU: Grčka vri zbog preimenovanja Aja Sofije u džamiju (VIDEO)
U ATINI i Solunu danas su održani protesti zbog odluke turskih vlasti da nekadašnju pravoslavnu crkvu i muzej Aja Sofiju u Istanbulu preimenuju u džamiju.
Foto: Tanjug/AP
Na stotine ljudi se molilo i pevalo tokom protesta u Atini, noseći slogane sa natpisima "Ne novom Otomanizmu" i uzvikujući parole protiv "drugog poglavlja Konstantinopolja u turskoj izvedbi", javlja Juronjuz.
Foto: Tanjug/AP
Na protestima u Solunu, drugom po veličini gradu u Grčkoj, okupilo se oko 150 ljudi.
U petak popodne, crkvena zvona su zvonila u znak žalosti širom Grčke i zastave su spuštene na pola koplja.
Poglavar Grčke pravoslavne crkve, arhiepiskop Jeronim Drugi, promenu u Istanbulu je nazvao "nečasnim poraznim delom", ističući da je danas "dan žalosti za sve hrišćane".
Foto: Tanjug/AP
Patrijarh je večeras održao posebnu liturgiju u atinskoj crkvi, navodi Juronjuz.
Preporučujemo
SENKE SU SE NADVILE NAD NAMA: U Grčkoj zastave spuštene na pola koplja zbog Aja Sofije
24. 07. 2020. u 13:26
ERDOGAN SE MOLI U AJA SOFIJI: Policija obezbeđuje prvu molitvu (VIDEO)
24. 07. 2020. u 13:20
HAOS U ISTANBULU: Vernici probili kordon policije da bi stigli do Aja Sofije
24. 07. 2020. u 12:46
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (4)