NAUČNO OTKRIĆE: Saturn izbacuje kometu van solarnog sistema brzinom od 10.800 kilometara na sat
NAUČNICI su otkrili kometu koja putuje van solarnog sistema nakon bliskog susreta sa Saturnom.
Foto: Profimedia
Reč je o kometi označenoj kao A117uUD koja je otkrivena 14. juna 2024. Naučnici su otkrili da se ona srela sa Saturnom, drugom najvećom planetom u solarnom sistemu, čuvenoj po svojim sjajnim i izraženim prstenovima, 2022. godine, posle čega se zauvek promenila.
Taj susret sa gasovitim džinom postavio je kometu na veoma eliptičnu orbitu koja će je izbaciti u međuzvezdani prostor izvan uticaja Sunca.
Prema proračunu, kometa će izaći iz solarnog sistema brzinom od oko 10.800 kilometara na sat, piše portal „Sajens“.
Ovo je tek druga kometa iz solarnog sistema koja je viđena u procesu lansiranja van solarnog sistema. Prva je bila C/1980 E1 (Bauel), koju je na putanju izlaska iz solarnog sistema postavio susret sa Jupiterom 9. decembra 1980.
Činjenica da su dva katapultiranja nakon susreta sa planetom zabeležena za manje od 45 godina sugeriše da su takvi događaji relativno česti.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - RUSKI TOP GAN: Piloti ruske severne flote izvode vežbe iznad Barencovog mora
Preporučujemo
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)