NOVI ŠEF BRITANSKE DIPLOMATIJE LAMI: Želi balansiran pristup bliskoistočnom ratu

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

06. 07. 2024. u 22:13

VELIKA Britanija želi balansiranu poziciju o ratu na Bliskom istoku i uložiće diplomatske napore da obezbedi postizanje primirja i oslobađanje talaca koje drži palestinska militantna grupa Hamas, izjavio je novi šef britanske diplomatije Dejvid Lami.

НОВИ ШЕФ БРИТАНСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ ЛАМИ: Жели балансиран приступ блискоисточном рату

Foto Tanjug/AP/Thomas Krych

Lami se nalazi u poseti Nemačkoj, što je njegov prvi put u inostranstvo nakon ubedljive pobede laburista na izborima održanim u petak, preneo je Rojters.

-Došlo je vreme da se Ujedinjeno Kraljevsto ponovo poveže sa spoljnim svetom, kazao je Lami.

On je u intervjuu za Rojters istakao da je njihova pozicija o ratu na Bliskom istoku veoma jasna.

-Želimo da vidimo prekid vatre i oslobađanje talaca, naveo je Lami dodajući da se borbe moraju zaustaviti i pomoć dopremiti.

On je naglasio da će upotrebiti sve diplomatske napore da obezbedi da se dođe do primirija, ali nije elaborirao to pitanje.

Laburisti su pretrpeli značajne izborne gubitke u područjima sa velikom muslimanskom populacijom zbog njihovog nezadovoljstva oko pozicije stranke u vezi sa ratom u Gazi.

Lami je takođe ukazao da Britanija želi da resetuje svoje globalne pozicije po pitanjima kao što su klimatska kriza, ali i ključni odnosi sa Evropljanima i silama u usponu.

-Ostavimo godine Bregzita iza sebe, ima mnogo toga što možemo uraditi zajedno, kazao je on, misleći pri tom na raniju ideju o bezbednosnom paktu Velike Britanije i EU.

Šef britanske diplomatije će sutra otputovati u Poljsku i Švedsku gde će se njegovi razgovori fokusirati na pitanja kao što je NATO i rat u Ukrajini, navedeno je iz njegovog kabineta.

(Tanjug)

BONUS VIDEO - RUSKA KRSTARICA U MEDITERANU: Tihookeanska flota izvodi vežbe

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.

07. 12. 2025. u 11:41

Komentari (0)

Nova oprema za školu, bolji uslovi za talente: Fondacija Mozzart verna podrška obrazovanju