POGLEDAJTE - KIM NADGLEDA VOJNU VEŽBU: Severna Koreja izvodi manevre „preventivnog napada“ (VIDEO/FOTO)
SEVERNOKOREJSKI lider Kim Džong-un nadgledao je vojnu vežbu koja ima za cilj da pokaže moć zemlje da izvrši „preventivne napade” na rivalsku Južnu Koreju, javili su državni mediji u petak. U okviru vežbi, vojska je izvela nekoliko masovnih lansiranja iz artiljerijskih raketnih sistema.
Foto Tanjug/AP
I serija testova naoružanja od strane Pjongjanga i zajedničke američko-južnokorejske vežbe koje su počele 27. maja doprinele su rastu tenzija u regionu. Ranije ove nedelje, južnokorejske vazduhoplovne snage saopštile su da je u manevrima učestvovalo preko 90 aviona, uključujući F-35A stelt lovce i američke jurišne avione A-10.
Prema Severu, najnovija „salva manje vatrene jedinice izvedena je korišćenjem integrisanog sistema za kontrolu vatre“, koji je opisao kao „deo nacionalnog kombinovanog sistema upravljanja nuklearnim oružjem“.
Lansiranja imaju za cilj da pokažu rešenost Severne Koreje da ne okleva da izvrši preventivni napad na svog rivala ako bude ugrožena, navodi Korejska centralna novinska agencija. List navodi da je Kim Džong Un rekao da vežba jasno pokazuje „sa kakvim će se posledicama suočiti naši rivali ako isprovociraju“ Pjongjang.
Seul je „snažno” osudio Severnu Koreju zbog verbalnih pretnji preventivnim udarima na Južnu, rekavši da to krši rezolucije Saveta bezbednosti UN.
Prošlog meseca, Severna Koreja je izvela simulirani nuklearni protivnapad na neprijateljske ciljeve, ispalivši nekoliko „super velikih“ višecevnih raketnih bacača prema ostrvu u Japanskom moru. U to vreme, Pjongjang je istakao da su testirani njegov sistem komandovanja i kontrole „nuklearnog okidača“, kao i „sposobnost za brzi protivnapad državnih nuklearnih snaga“. Vojska je uvežbavala operacije u hipotetičkom scenariju u kojem se kao odgovor na napad izdaje najviši alarm za nuklearnu krizu, dodaje se.
(rt.com)
BONUS VIDEO - RUSKI BOMBARDER: Let SU-25 u borbenim misijama iznad zone sukoba u Ukrajini
Preporučujemo
KIM LANSIRAO RAKETU: Japanci u skloništima, projektil eksplodirao (VIDEO)
27. 05. 2024. u 18:30
PUTIN PUTUJE KOD KIMA: Oglasio se Kremlj - Sprema se zvanična poseta Severnoj Koreji
24. 05. 2024. u 18:08
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)