MALKA UNIŠTAVA UKRAJINSKE POLOŽAJE: Rusko ministarstvo potvrdilo upotrebu haubica velike razorne moći

Срна

07. 06. 2022. u 18:03

RUSKE snage koriste u Ukrajini "Malke" - sovjetske teške topove "2S7 Pion" velike razorne moći, potvrdilo je Ministarstvo odbrane Ruske Federacije.

МАЛКА УНИШТАВА УКРАЈИНСКЕ ПОЛОЖАЈЕ: Руско министарство потврдило употребу хаубица велике разорне моћи

Foto: Printscreen

U video prikazima navodi se da su "Malke" uništile opremljene vatrene položaje i osmatračnice ukrajinskih oružanih snaga smeštene u šumi te da su topovi bili navođeni bespilotnim letelicama.

Topovske jedinice koriste visokoeksplozivne granate na udaljenosti do 30 kilometara, a nakon ispaljivanja haubica se premešta na rezervni položaj kako je ne bi otkrili ukrajinski obaveštajci.

"2S7 Pion" ili "Malka" u vojnu službu nekadašnjeg SSSR-a ušla je 1976. godine.

Kako navode vojni stručnjaci, "2S7 Pion" obavijen je velom misterije, jer nema službenih podataka o broju komada koji su proizvedeni: neki kažu 200, drugi 500, a treći 1.000 jedinica.

Navodno, i Kijev ima ukupno 99 komada ovog naoružanja. Maksimalan domet gađanja je 47 kilometara. Sama haubica teži 46 tona, a granata čak 110 kilograma.

Posadi "Malke" od sedam članova treba tri do pet minuta da pripremi top za ispaljivanje.

Zanimljiva karakteristika "Piona" je alarm za ispaljivanje. Budući da je eksplozija tokom paljbe jaka, može fizički da onesposobi nepripremljenog vojnika ili člana posade u njegovoj blizini od potresne sile.

Zato je "Pion" opremljen zvučnim alarmom koji emituje niz kratkih tonova upozorenja otprilike pet sekundi pre paljbe.

BONUS VIDEO: S-300 U AKCIJI: Ministarstvo odbrane Rusije objavilo snimak dejstva protivavionskog sistema

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".

11. 03. 2026. u 16:26

Komentari (0)

ŽESTOKO SE UVREDILA: Đorđe David četiri meseca nije pričao sa Snežanom Đurišić - roker otkrio detalje