TELO KITA OD 55 TONA ISPLIVALO NA OBALU HAVAJA: Istraživači šokirani onim što su našli u telu životinje (VIDEO)
03. 02. 2023. u 08:37
TELO uginulog kita dugog 17 metara i teškog skoro 55 tona primećen je na Havajima još prošle nedelje, ali ga je more tek za vikend izbacilo na plažu.

Foto: Printskrin/ Jutjub/ KHON2 News
Naučnici koji su obavili obdukciju utvrdili su da je ovaj sisar uginuo jer je pojeo velike količine ribarskih zamki, ribarskih mreža, plastičnih kesa i drugog morskog otpada, rekli su naučnici u četvrtak.
Telo životinje dugačke 17 metara, teške 54.431 kilogram, prvi put je primećeno na grebenu kod Kauaija u petak. Plima ga je donela na obalu još u subotu, pre šest dana.
Kristi Vest, direktorka Zdravstvene laboratorije Univerziteta na Havajima, rekla je da je u crevnom traktu kita bilo dovoljno stranih predmeta da blokiraju hranu.
- Prisustvo nesvarene ribe i lignji daje dodatne dokaze - rekla je ona u saopštenju za štampu Havajskog odeljenja za zemljište i prirodne resurse.
Kitov stomak je sadržao šest zamki, sedam vrsta ribarskih mreža, dve vrste plastičnih kesa, zaštitnik od svetlosti, konopac i plovak od mreže. Istraživači su takođe pronašli kosti lignje, riblji skelet i ostatke drugog plena u kitovom stomaku.
To je prvi poznati slučaj da je kit u vodama Havaja progutao odbačenu ribolovačku opremu, rekao je Vest.
Kitov stomak je bio toliko veliki da Vestov tim nije bio u stanju da ga u potpunosti ispita. Sumnjaju da je bilo još materijala koji nisu mogli da izvade.
Istraživači nisu našli ništa loše u drugim organima koje su pregledali. Sakupili su uzorke za skrining na bolest i sproveli druge naknadne testove.
Kitovi putuju hiljadama milja u okeanu tako da nije jasno odakle su pronađeni ostaci.
Naučnici kažu da se svake godine na Zemlji proizvodi više od 35 miliona tona plastičnog otpada, a oko četvrtine toga završi u morima.
Morski otpaci štete brojnim vrstama.
Morske ptice mogu da progutaju čak 8 procenata svoje telesne težine u plastici. Ugrožene havajske foke i zelene morske kornjače mogu da se uhvate u plastične mreže i uginu. Ajkule i drugi grabljivci jedu manje ribe koja se hrani mikroplastikom, što onda može ugroziti njihovo zdravlje.
Osim što jedu plastiku, veliki kitovi stradaju kada se zapetljaju u ribolovačku opremu ili druge konopce u okeanu. Otpad od plastike može naterati kitove da koriste više energije za plivanje i otežati im jelo, uzrokujući kod njih glad.
(Kurir)

NEVEROVATNA REAKCIJA OCA ZLOSTAVLjANE DEVOJČICE "Novosti" saznaju: Nije čak ni pitao za dete
U PROSTORIJAMA Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu saslušan je osumnjičeni Uroš Pašajlić, koji je osumnjičen da je držao zatočenu ćerkicu od osam godina u stanu na Zvezdari.
30. 03. 2023. u 14:00

BOJKOTUJU I FARBU ZA KOSU: Nastavlja se sramna kampanja Prištine protiv kupovine srpskih proizvoda na Kosovu i Metohiji
NA Kosovu i Metohiji nastavlja se kampanja protiv kupovine proizvoda iz Republike Srbije i sada je, nakon spotova i protesta, pokrenut i sajt "Bojkoto 860", koji poziva na bojkot srpskih proizvoda.
30. 03. 2023. u 14:08

"NEUMESNO, NIJENOJ ŽENI NEĆE BITI SMEŠNO" Memedović ispričao vic o Crnogorcima - posvetio ga Andriji (VIDEO)
POZNATOM glumcu Andriji Miloševiću "na crtu je stao" voditelj Jovan Memedović.
01. 04. 2023. u 16:13
Komentari (1)