HRABAR UMETNIK, VELIKI FILMSKI STVARALAC: Pre 30 godina preminuo reditelj Aleksandar Saša Petrović
POZNAT po svojoj umetničkoj hrabrosti i izuzetnom filmskom opusu, reditelj Aleksandar Saša Petrović (1929-1994) ostavio je neizbrisiv trag u istoriji jugoslovenskog i evropskog filma.
vikipedia
Jedan od najznačajnijih jugoslovenskih i vodećih evropskih reditelja tokom 60-tih godina prošlog veka, preminuo je pre 30 godina - na današnji dan (20. avgusta). U Gradu svetlosti je rođen, u Parizu je i umro. Od njegovih ranih kratkometražnih filmova veoma zapaženi su bili dokumentarci "Let nad močvarom", "Petar Dobrović" , "Putevi" i "Sabori". Posle igranih filmova "Dvoje" i "Dani" uspešno režira ratnu dramu "Tri", film koji je 1966. godine nominovan za "Oskara". I sledeći film "Skupljači perja" bio je kandidat za "Oskara", a nagrađen je na Kanskom festivalu. Sedamdesetih godina 20. veka, Petrović je bio jedan od vodećih predstavnika jugoslovenskog "crnog talasa", filmskog pokreta koji je bio poznat po kritičkom prikazu društvene stvarnosti, često suprotstavljajući se zvaničnoj ideologiji tadašnjeg komunističkog režima. Čak sedam njegovih filmova - "Dvoje", "Dani", "Tri", "Skupljači perja", "Biće skoro propast sveta", "Majstor i Margarita" i "Seobe" uvršteni su među 100 srpskih igranih filmova proglašenih 2016. godine za nacionalno kulturno dobro od velikog značaja. Predavao je filmsku režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu.
Preporučujemo
GLUMAC DAO OBEĆANjE: Aleksandar Kojić dobio nagradu za monodramu Radoša Bajića (FOTO)
09. 12. 2025. u 22:10
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (0)