SRPSKA AKADEMIJA NAUKA I UMETNOSTI: Priznanje za akademika Nebojšu Lalića
Akademik Nebojša Lalić, generalni sekretar SANU, izabran je za potpredsednika Upravnog odbora Alijanse međunarodnih naučnih organizacija (ANSO) na Četvrtoj generalnoj skupštini ANSO koja je održana u Pekingu.
SANU
Pored toga, akademik Lalić je u svojstvu predstavnika SANU bio učesnik Konferencije ANSO, na kojoj je, između ostalog, održao predavanje o pandemiji dijabetesa i mogućnostima njenog sprečavanja na međunarodnom i nacionalnom nivou.
– Izbor za potpredsednika Upravnog odbora ANSO veliko je priznanje za saradnju sa Alijansom koja se intenzivno odvija više godina unazad, još od pandemije Kovida. Podsetiću da je SANU, u saradnji sa ANSO i nekoliko drugih međunarodnih organizacija, u septembru ove godine priredila Svetsku konferenciju o nauci i umetnosti za održivost, što je veoma visoko ocenjeno, ne samo od strane kineskih kolega, već i od drugih članica Alijanse. Ova pozicija će proširiti mogućnost saradnje, prvenstveno u domenu usavršavanja mladih kadrova iz naših zemlje u Kini i drugim članicama ANSO, ali i po pitanju organizovanja velikih konferencija i skupova u Srbiji, poput pomenute Svetske konferencije o nauci i umetnosti za održivost. Saradnja sa Alijansom takođe je značajna i zbog otvaranja Srbije jednoj sredini koja se izuzetno brzo razvija – objasnio je akademik Nebojša Lalić.
ANSO, sa sedištem u Pekingu, okuplja 98 članica, među kojima su nacionalne akademije, univerziteti i razne neprofitne organizacije iz celog sveta, a njen organizator je Kineska akademija nauka. Generalna skupština, Konferencija i sednica Upravnog odbora ANSO odvijaju se svake druge godine.
MEDVEDEV BRUTALNO ZAPRETIO UKRAJINI, FRANCUSKOJ I BRITANIJI: Rusija bi morala odgovoriti nuklearnim udarom
ZAMENIK predsednika ruskog Saveta bezbednosti Dmitrij Medvedev zapretio je da bi Rusija mogla upotrebiti taktičko nuklearno oružje protiv Ukrajine, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva ukoliko bi Pariz i London Kijevu pružili nuklearnu tehnologiju.
24. 02. 2026. u 13:45
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)