LAŽ I ISTINA NE MOGU ORATI NA ISTOJ NJIVI: Svet Viđen očima Svetog Nikolaja Velimirovića

В. Н.

20. 11. 2024. u 19:00

SV. NIKOLAJ se rodio i veći deo života proveo u Srbiji, odnosno, u samom središtu Evrope. Sve njegove misli su posvećene sudbini njegove otadžbine – Srbije.

ЛАЖ И ИСТИНА НЕ МОГУ ОРАТИ НА ИСТОЈ ЊИВИ: Свет Виђен очима Светог Николаја Велимировића

Foto Arhiv Srpske pravoslavne crkve, Profimedija, EPA, Dokumentacija „Novosti“ i „Borbe“, Vikipedija...

Ova sudbina je, sa svoje strane, neposredno zavisila (i nastavlja da zavisi) od sudbine Evrope. Mnoga njegova dela posvećena su istoriji Evrope, njenom trenutnom položaju i njenoj mogućoj budućnosti. Nažalost, Sveti vladika sudbinu Evrope ni najmanje nije video u ružičastim tonovima. (…)

Za poslednjih sto godina, o istoriji Evrope napisane su hiljade i hiljade debelih tomova.

Jedno delo čuvenog engleskog istoričara HH Arnolda Tojnbija (1889–1975), ,,Istraživanje istorije“, sastoji se od dvanaest debelih tomova, pri čemu se opis istorije Evrope proteže kroz sve tomove. Istorija Evrope kojoj se pristupa kroz proučavanje Tojnbijevog višetomnog dela, prilično je ,,nerazumljiva“ za prosečnog čoveka. Sv. Nikolaj Srpski, međutim, daje sliku evropske istorije pomoću samo nekolicine hrabrih i preciznih poteza svoje genijalne četkice. (…)

Prema Sv. Nikolaju Srpskom, Evropa nije samo geografski pojam, ona je civilizacija. (...) Civilizacija je najviša i najkrupnija socijalna zajednica, čiji su temelj religija i duhovne vrednosti. Spona evropske civilizacije bilo je hrišćanstvo koje je početkom IV veka, u vreme Konstantina Velikog, postalo oficijelna (državna) religija (Milanski edikt 313. godine). Bez obzira na mnoge ratove, verske raskole (Velika šizma 1054. godine, reformacija u XVI veku) i spoljašnje agresije (prevashodno od strane Osmanskog carstva), Evropa je ostajala jedina hrišćanska civilizacija, iako slabija, nego u vreme prvog milenijuma posle Hristovog rođenja.

Foto Arhiv Srpske pravoslavne crkve, Profimedija, EPA, Dokumentacija „Novosti“ i „Borbe“, Vikipedija...

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
TA KUĆA JE STVARNO UKLETA Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.

07. 12. 2025. u 13:36

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.

07. 12. 2025. u 11:41

Komentari (0)

DR NOVOSTI: Zašto je transplantacija obrva toliko popularna među ženskom populacijom?