IMATE PROBLEM SA PAMĆENJEM? Ne plašite se demencije, već proverite - možda ste u depresiji
DEPRESIJA može da doprinese gubitku pamćenja i obrnuto.
Foto Shutterstock
To su otkrili istraživači koji su proučavali oko 8.200 Britanaca tokom dve decenije. Tim je otkrio da je "linearna promena simptoma depresije" doprinela ubrzanom gubitku pamćenja među studijskom grupom, koju su činili ljudi stariji od 50 godina, sa prosečnom starošću od 64 godine.
Ali nije samo depresija ono što utiče na pamćenje, čini se obrnuto, navode istraživači u radu koji je objavilo Američko medicinsko udruženje. Brža promena pamćenja je takođe recipročno povezana sa bržom promenom simptoma depresije tokom vremena, navodi britansko-američki tim naučnika i lekara sa Univerzitetskog koledža u Londonu, Medicinskog centra Univerziteta u Ročesteru i Medicinske škole u Brajtonu i Saseksu.
Preporučujemo
OD ARTRITISA, DO ALCHAJMERA: Ovih 10 bolesti najčešće dolaze sa starošću
28. 06. 2024. u 06:45
POGLEDAJTE JEZIK: Obratite pažnju na ove simptome, otkriće vam od čega bolujete
04. 07. 2024. u 12:00
Vučić o Ratku Mladiću: Doneli su ga u ležećem položaju, ne razumem zašto ne dopuste da poslednje dane provede van zatvora
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje ceremoniji otvaranja vidikovca na 41. spratu Kule Beograd, te se tom prilikom osvrnuo i na aktuelno pitanje generala Ratka Mladića.
23. 04. 2026. u 14:21
Mađar bi da hapsi Putina i Netanjahua: "Zakon je jasan, to je obaveza"
BUDUĆI mađarski premijer Peter Mađar izjavio je da će se njegova zemlja ponovo pridružiti Međunarodnom krivičnom sudu i biti spremna da sprovodi naloge za hapšenje, uključujući i onaj koji se odnosi na izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
20. 04. 2026. u 20:04
Novi p**no skandal Dare Bubamare: Snimak pušten na mrežama - noć sa mlađim dečkom
"SADA ne znam ni kako se to našlo u javnosti, ali privatnost je jedna stvar i smatram da to treba da se poštuje."
24. 04. 2026. u 16:21
Komentari (0)