IRITACIJA NOSA: Ne kija se samo zbog alergije
OSIM u slučaju prehlade i alergije, kada receptore za kijanje nadražuju mikroorganizmi ili alergeni, kijanje mogu da izazovu i druge supstance kojih u vazduhu ima mnogo ili je naprosto osoba preosetljiva na njih i u minimalnoj koncentraciji. Najčešće su to prašina, buđ, komponente parfema, dezodoransa ili osveživača prostora. Dakle, ako ste od onih koji često kijaju, znajte da uzrok nije uvek alergija.
FOTO: Depositphotos
Doktorka Svetlana Valjarević, specijalista ORL Kliničko-bolničkog centra Zemun, kaže da je kod ljudi koji su profesionalno izloženi iritansima kao što su azbest, brašno, cement, ugalj, pesticidi, herbicidi i druge hemijske supstance, često kijanje:
- Dakle, ono nije posledica alergije već iritacije nosa česticama koje organizam nastoji da kijanjem ukloni. Refleks kijanja, takođe, može da bude izazvan ljutom hranom, biberom, ali i jakim bleštavim svetlom. Prevencija podrazumeva nošenje maski preko nosa, ispiranje nosa fiziološkim rastvorom, a od lekova u određenoj meri mogu da pomognu lokalno primenjeni kortikosteroidni sprejovi i antihistaminici. Izbegavanje iritanasa koji dovode do kijanja jeste najbolje rešenje, ali nekada nije moguće.
Medicinski rečeno sternutacija, odnosno kijanje, predstavlja refleks kojim se uklanjaju čestice, alergeni i sekret iz nosnih šupljina. Nadražaji za kijanje prenose se petim kranijalnim živcem do produžene kičmene moždine gde se nalazi centar refleksa za kijanje. Reč je o poluautonomnom refleksu, što znači da postoji određeni stepen kontrole nad njim, ali kijanje ne bi trebalo zaustavljati - upućuje dr Valjarević.
Preporučujemo
DOKTOR DRAGAN GUNjIĆ OTKLANjA NEDOUMICE: Da li svaka kila mora da se operiše?
24. 07. 2021. u 15:54
Sada je definitivno puklo savezništvo SAD i Ukrajine: Zelenski uradio nešto nezamislivo
UKRAJINSKO rukovodstvo, nakon više od godinu dana napora da održi stabilne odnose sa administracijom predsednika SAD Donalda Trampa, javno je priznalo krah dosadašnjeg partnerstva.
20. 04. 2026. u 20:41
Mađar bi da hapsi Putina i Netanjahua: "Zakon je jasan, to je obaveza"
BUDUĆI mađarski premijer Peter Mađar izjavio je da će se njegova zemlja ponovo pridružiti Međunarodnom krivičnom sudu i biti spremna da sprovodi naloge za hapšenje, uključujući i onaj koji se odnosi na izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
20. 04. 2026. u 20:04
"Potvrđena idiotkinja!" Rus izvređao Melonijevu, Italija uputila protest: "Fašistički ološ, izdala birače"
ITALIJA je uputila oštar protest Rusiji nakon uvredljivih izjava ruskog TV voditelja na račun premijerke Đorđe Meloni, dok joj je predsednik države pružio podršku i osudio skandalozne komentare.
22. 04. 2026. u 08:44
Komentari (0)