Terzić za “Novosti”: Zvezda nije državni bankomat

Sašo Ilijoski

07. 12. 2016. u 07:25

Važno je da smo ispunili tri zacrtana cilja, finansijski stabilizovali klub, smanjili dug i osvojili titulu - kaže generalni direktor crveno-belih

Терзић за “Новости”: Звезда није државни банкомат

Zvezdan Terzić

CRVENA zvezda je na stabilnim nogama, uverava generalni direktor kluba Zvezdan Terzić. U intervjuu za "Novosti", on ističe da su ispunjeni svi zacrtani ciljevi kluba izrečeni na Skupštini, da postoje već razrađene ideje za napredak i vraćanje na stare staze u budućnosti, mršteći se nevoljno zbog mnogobrojnih spekulacija i neistina koje su u proteklih meseci lansirali neki mediji.

Pre svih vezano za probleme sa UEFA licenciranjem, poslovanjem, proneverama u transferima, neplaćanju poreza...

- Važno je da mi ispunjavamo sva tri zacrtana cilja sa Skupštine: finansijski smo stabilizovali klub i smanjili dug, osvojili smo titulu, a sada imamo šest bodova prednosti i podigli smo omladinsku školu. Želja je da nam škola bude vodeća u regionu, a cilj da omladinci budu šampioni kako bi u sledećoj sezoni startovali u Ligi šampiona za mlade. To je veoma važno za pozicioniranje kluba na evropskom tržištu, na našu promociju kao brenda.

POJAČANJA * PLANIRATE zimska pojačanja?
- Potrebna su nam dva dobra stranca u januaru, ali moramo da se rastanemo sa nekim igračima koji se nisu potvrdili i pokazali se kao promašaj. Potrebna su nam dvojica štopera, jedan kvalitetan napadač i jedan ofanzivni vezista. Imaćemo bolji tim...

* Spočitava vam se finansijska stabilnost kluba?

- Možda sam pogrešio što sam mislio da je Terzića mnogo u medijima, pa sam se sam povukao u izolaciju. Na jednoj strani sam dobio, a s druge strane napravio se prostor za negativnu manipulaciju i spekulacije. Sve priče o lošoj situaciji, nezadovoljstvu stranaca, sumnjama kontrole UEFA su - neistine.

* Morali ste na kraju da demantujete sve te navode?

- Meritoran je jedino izveštaj UEFA koji nam šalju na osnovu naših kvartalnih izveštaja. Od kontrole UEFA očekujemo zvaničan izveštaj za nekoliko dana, a ja sam ubeđen da će on biti toliko pozitivan da ćemo začepiti usta i "Insajderu" i ostalima medijskim kućama koje su pokušavale da nas prikažu u negativnom svetlu.

* Zvezda je u poslednje dve i po godine zbog monitoringa morala da posluje po strogim propisima UEFA?

- Kad sam došao klub, revizori su rekli da je Zvezda u najlošijem stanju u istoriji. U junu 2014. dug je bio 52 miliona evra, izgubljena je UEFA licenca zbog duga od 14 miliona evra prema igračima, trenerima, klubovima, zaposlenima. Danas taj dug ne postoji, smanjen je ukupan minus na 35 miliona evra sa jasnom tendencijom daljeg smanjenja. Ne kažem da sam čarobnjak, ali trend stagnacije poklopilo sa mojim dolaskom i novim menadžmentom.

* Preduzete mere su dale rezultat, koliki je udeo države u tome?

- Sva ta priča da smo na teretu države, da smo državni bankomat ne stoji. Imamo razumevanje države i premijera Aleksandra Vučića i na tome smo mu zahvalni. Premijer ima razumevanja za sport uopšte, ali i za Zvezdu i za Partizan. Koliko pomaže nama, toliko i njima. Mi smo se za poslednje dve i po godine osposobili da sami zarađujemo za život bez države. A, zaboravljaju mnogi da je Zvezda 2014. godine bila voz koji juri u bankrot. Pojavio se menadžment koji je odbacio predlog da se uđe u UPPR, zaustavio rast i počeo da obara visinu duga. I zajedničkim naporom sa stručnim štabom, igračima i zaposlenima uspeo da spreči bankrot i osposobi klub da živi od svog rada. Na to sam ponosan.

IZVANREDNI ODNOSI SA GROFOM * TRENER Miodrag Božović radi odličan posao, ali se stalno spekuliše da odlazi, a i da niste u dobrim odnosima?
- Ja bih voleo da Božović ostane najmanje do kraja ugovora, odnosno do juna 2018. Sve te priče da odlazi u Kinu, da smo u lošim odnosima su spekulacije i pokušaj destabilizacije kluba. Sa njim imam izvanredan odnos, profesionalni, poslovni i privatni. Grof je često surovo iskren. Naša javnost ne voli da čuje "nismo još za Evropu, rano je...".

* Plate ipak kasne?

- Kao i svuda u Evropi, ali na kraju ispunimo sve. Da postoji ozbiljan problem već bi se znalo, jer imamo kontrolu UEFA svaka tri meseca.

* Imate nove, ambiciozne planove za razvoj kluba?

- Sada još samo preživljavamo, ali da bismo se vratili na staze stare slave moramo postaviti nove ciljeve koje ću izneti na Skupštini. Prvi je pravljenje ozbiljnog trening-kampa za prvi tim i omladinsku školu. Već imamo jasnu lokaciju a to je Sportski centar Kovilovo. Posle dužeg traženja lokacije, izbor je Kovilovo, jer tu možemo najbrže da se uselimo zato što poseduje kompletnu infrastrukturu. Hotel "Prezident", zatvorenu halu, dva terena, 14 hektara zemlje... Izgradili bismo još šest terena i onda brže vukli benefite od naše škole. Tek kad to uradimo u 2017. možemo da postavimo peti cilj - Evropu. Za ta dva cilja potrebna su nam ozbiljna finansijska sredstva.

* Navijači Zvezde teško praštaju neuspeh u Evropi, manje ih je na tribinama?

- Sada smo u raskoraku mogućnosti i želja. Razmazili smo navijače koji su zaboravili da smo bili na korak do bankrota, a sada su nezadovoljni što nismo u Ligi šampiona i što smo samo šest bodova ispred Partizana. Poseta na našem stadionu nas izuzetno brine i zahteva posebnu analizu. Možemo da im ponudimo bolji komfor na stadionu i igranje u Evropi.

* Koliko je realno u ovom trenutku da klub uđe u neku od Liga UEFA naredne sezone?

- Kad Zvezda svede svoj dug na nulu i ne bude opterećena teretom iz prošlosti a kad budemo od prihoda mogli sve da investiramo u tim onda će Evropa biti prioritet. I realnost. Ovako, mi smo od 25 miliona evra prihoda uglavnom utrošili na vraćanje dugova i obaveza prema državi, a minimalno u tim. I pritom platili 5 miliona evra poreza državi. Da smo mogli svih 6 miliona evra od Grujića da uložimo za četiri nova igrača onda bismo mogli da pričamo o Evropi.

* Teško je planirati kad se još živi od prodaje igrača?

- Prodavaćemo najbolje mlade igrače, jer to tržište diktira sve dok klub ne bude na mnogo manjem dugu nego danas, recimo na 25 miliona evra. Moja je obaveza da većom brzinom stvaramo nove asove. Već smo lansirali Manojlovića, Ristića i Plavšića. Od njih očekujemo dobar prihod u narednom periodu. Moramo da lansiramo još trojicu. Uroša Račića već prate veliki klubovi, nameću se Luka Adžić, Veljko Nikolić, Luka Ilić, Dejana Joveljića je usporila mononukleoza. Svi oni su pri prvom timu, jer moramo nastaviti sa forsiranjem naše dece kako bih ispunio san.

* Koji san?

- Ako ostanem duže u klubu voleo bih da imam tim formiran samo od igrača iz naše škole, bez ijednog stranca. Za to moramo imati Kovilovo da bismo imali formirane igrače. Da svi znaju da su Zvezdina škola. Spustićemo skauting na niži uzrast, sve što valja dolaziće sa 13 i 14 godina. Uz to, osnovali bismo klubove filijale u Republici Srpskoj i Crnoj Gori, gde ćemo okupljati klince i preseljavati ih posle piunoletstva. To sada nije realno, nemamo resurse. Za to su nam potrebni vreme i finansije. Ali, optimista sam jer 2014. sam krenuo u avanturu spasavanja sa neizvesnim ishodom, a danas ljudima iz UEFA kažem da je Zvezda na dobrom putu i da će biti učesnik evropskih takmičenja. Treba joj samo vreme. Najgore je iza nas, samo tražim strpljenje.

MOUČE ODLAZI BEZ UCENE
* NISU svi stranci uspeli da se iskažu, pogotovo Pablo Mouče?
- Pogreši i Ferguson oko Pogbe, pa ga Mančester posle plati preko 100 miliona. Greške se dešavaju, a mi smo tu da ih smanjimo na najmanju meru. A, smanjili smo. Niko Zvezdi nije dao pare sa strane, ne trošimo od poreskih obveznika već smo ih sami zaradili. Mouče je igrač sa najboljim "si-vijem" koji je došao, u maju osvojio titulu, ali se nije adaptirao. Zašto, enigma je za sve nas. On je došao sa korektnim predlogom da raskinemo ugovor u decembru, jer želi da ode u drugi klub i igra. I ne ucenjuje Zvezdu, ne traži novac, otići će zbog svoje karijere.

VIJEIRA
* UGO Vijeira je bolna tema ove jeseni?
- Sve spekulacije da je Božović sklonio Uga zbog toga što nije produžio ugovor, nisu tačne. Bilo smo sa njim na korak da se dogovorimo oko ugovora, ali problem je njegov odnos prema treninzima, utakmicama i nezadovoljstvo tretmanom kod trenera. A, pritom je kasnio na pripreme, mislio da je iznad kluba. Promenio se, možda se zasitio, ako u januaru bude odlazio ostvarićemo dobar prihod od transfera.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (32)

xxx

07.12.2016. 07:54

A firme se zatvaraju za mnogo manje para. Ko je taj ko čeka desetak godina da ne podnese zahtev za prinudnu naplatu. Da nije tužno bilo bi smešno šta ovaj priča.

Ivan

07.12.2016. 08:27

Izlizana prica. Mouce ce otici bez obestecenja. Kao i mnogi pre njega pa zveknuli tuzbu zbog neisplacenih plata. Koga ovaj covek vise laze?

daki

07.12.2016. 08:57

Terzo, samo napred, pravi zvezdasi su uz tebe!! znamo da si spasao klub gasenja, sto je godinama pokusavano, cak i od vlasti, sve to zarad interesa 'iz komsiluka', zato su mnogo nesrecni sto im to nije poslo za rukom!

viktor

07.12.2016. 09:05

hahahaha kakva smehoteka, video od covica kako pokusava da se opere, pa sad malo i on...jaooo zemljo srbijo...

Pavle

07.12.2016. 09:11

Ovakvim licima bi trebalo zabraniti pristup sportskim objektima.On,Kokeza i Mrakić su uništili srpski fudbal.Liga sa najviše sudijskih kradja i nameštenih utakmica u korist Terzićeve Zvezde.

Ivan

07.12.2016. 11:40

@Pavle - Bila je ekstremno pravedna svih godina kada je Partizan uzimao titule, a protivnici slali zalbe, napustali teren, a bivsi igraci iznosili u javnost da su igrali namestene meceve. Da li si realan?

толееееееееееееееееееее

07.12.2016. 11:52

@Pavle - Фрањевац, а толе га је подигао?

Mole se...

07.12.2016. 12:48

@nikola - navijaci Partizana da odu na svoj stadion umesto visenja na zvezdinim vestima i klikanjem pluseva.

steva

07.12.2016. 10:02

Super predlog za Kovilovo, jer je to pravi put ozdravljenju kluba i u materijalnom i igrackom smislu. Tek kada se Zveda bude okrenula svojoj deci, bice joj bolje. Smanjice svoj dug i onda ni Evropa nije daleko. Sa kupovinom stranih igraca uglavnom se promasivalo. od svih stranaca koji su sada u Zvezdi, samo Kanga i donekle Donald imaju kvalitet, svi ostali su prosek. I najvaznije, da Grof (sto pre da ode) ili neki drugi, vecu minutazu da daju zvezdinoj deci. GROFE ODLAZI. SEVER TE VISE NE ZEli

robert

07.12.2016. 11:11

@steva - Grofe vreme je da odes ,treba nam neko ko ce od mladih igraca napraviti majstore,Ti to ne znas,tvoj odnos sa Babunskim je ispod nivoa trenera Zvezde,imas dijamanta ne znas da ga doradis

Dux

07.12.2016. 12:06

i partizan je izgradio zemunelo za vreme vladavine Marjanovića...kao premijera države i predsednika partizana...da niste zaboravili..

Zvezdan

07.12.2016. 12:43

Najezim se kad cujem da izgovore da se Zvezda finansijski konsolidovala,a duguju skoro 50 miliona eura...koje su to nebuloze...nema druge neko privatluk pa ces onda videti koliko radis toliko para a ne na drzavne jasle i sve negirati a povremene dobre stvari sebi prisvajati.

fafa

07.12.2016. 13:02

Zvezda je VAMA gospodine BILA i JOS UVEK jeste bankomat. A sto ste ono bese bezali u inostranstvo? Sta je sa tim i tom tuzbom. Pa naravno bivsa vlast vas optuzila neosnovano , naravno.

Ljudi

07.12.2016. 13:03

Terzic radi punom parom, sta god ko pricao, samo mu fali malo hrabrosti da neke ideje izgura do kraja. Delije, Zvezdasi, ne nasedajte na ovu kampanju internet grobara, vidite da ih ima vise na nasim vestima nego na stadionu.

Radivoje

07.12.2016. 15:04

@Ljudi - a i vi karte placate na deset ulaznica 1000 navijaca,al ste od pomoci klubu...zalim vas

Vlada

07.12.2016. 13:43

Prosto ne mogu da verujem da nema jednog novinara ko ce postaviti logicno pitanje???? U koje to igrace bi ti druze ulozio novac od Grujica??? Mouce, Edson, Fibel, Matos, Vered....Druze sve sto si ti i Blazio doveli je promasaj....Tri godine jednog stopera kako valja ne mozete da dovedete ...(najeftinija pozicija u timu). Igraci koji iole valjaju je dobeo Grof. A o njegovim trenerskim kvalitetima ne bih da govorim, jer ni jednu utakmicu u evropi jos nije dobio....

kondor

07.12.2016. 15:08

Dobro je ovaj izjavio da" Zvezda nije drzavni bankomat " , vec je drzava "Zvezdin bankomat " .

beli

07.12.2016. 18:35

duh pfc je izgradi zemunelo od tombole igranja u ls imas na insajderu a za vreme marjanovica sloba vas tadasnji vodja date podsetim biliste prvaci evrope i tadaste krali igrace piksija deju panceva itd i imaliste sve drzavne sponzore jugopetrol nis itd gledaj snimak pase uveriiii

milos

07.12.2016. 19:43

17 miliona eura smanjen dug, dovedeni igraci i 2 sezone funkcionisanja kluba? hahahaha