Izbeglice nadiru, Evropljani se svađaju

G. ČVOROVIĆ

26. 06. 2018. u 08:11

EU pokazuje potpuno neslaganje u suočenju sa migrantskom krizom

Избеглице надиру, Европљани се свађају

AP Photo

BRISEL

OD STALNOG DOPISNIKA "NOVOSTI"


Mini-samit EU posvećen izbeglicama, održan na ideju nemačke kancelarke Angele Merkel, kojoj je upravo zbog migrantske krize ugrožena fotelja, nije pokazao nikakav napredak. Višak predloga i manjak konsenzusa, nije ostavio mnogo ni vremena ni prostora nadi da će i samit lidera EU krajem nedelje doneti odgovor na pitanje - kuda sa izbeglicama.

Pojavile su se različite ideje gde bi mogli da budu formirani migrantski kampovi. Tunis je za mnoge predaleko. Albanija je bila jedna od briselskih favorita, ali su stvari ukočili Holanđani, odbijajući da se krajem ove sedmice otvore pristupni pregovori s Tiranom, koja sada nema interesa da sarađuje u krizi.

Danska i Austrija insistiraju na Zapadnom Balkanu. Sve je to, međutim, u dubokoj magli, naročito za našu zemlju, jer bi izbeglice trebalo da prođu kroz pojedine zemlje EU, pa ideja o kampovima u kojima bi bili registrovani gubi smisao.

SAD: MIGRANTE U - VOJNE BAZE Pentagon se priprema za izgradnju privremenih kampova za imigrante u dve vojne baze. Američki ministar odbrane Džim Matis nije rekao koje baze su u pitanju, ali je istakao da se radi na detaljima. Matis nije precizirao ni da li će privremeni kampovi za imigrante biti namenjeni samo za decu ili i za njihove porodice. Ministarstvo zdravlja je pre nekoliko nedelja najavilo da će pripremiti neke vojne baze na jugu SAD za smeštaj maloletnih imigranata koji sami dolaze u SAD.


Francuski predsednik Emanuel Makron i španski premijer Pedro Sančez traže da se prihvatni centri za izbeglice organizuju u zemljama EU koje su prve na udaru, kao što su Italija i Grčka. To je, opet, silno naljutilo Rim i Atinu.

Italijanski premijer Đuzepe Konte je predložio da se finansira fond za obnovu Afrike, što bi deo ekonomskih izbeglica ostavio kod kuće. On i njegov grčki kolega Cipras, koji se protivi centrima zatvorenog tipa, traže veću pomoć zemljama koje su prve na udaru, kao i jaču kontrolu evropskih granica, uz pravedniju raspodelu migranata po zemljama članicama, reviziju evropskog sistema azila i efikasan mehanizam za povratak izbeglih.

Najbolji dokaz za potpuni razlaz bio je izostanak mnogih zemalja sa samita. Mađarska, Poljska, Slovačka i Češka nisu ni bile zainteresovane za skup, dok su Estonija, Letonija i Litvanija odbile Junkerov poziv. Nisu se gurali da dođu ni Kipar, Irska, Portugalija, Rumunija i Britanija. Čak i u okrnjenom sastavu, nije bilo prostora za konsenzus.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (25)

Cao

26.06.2018. 08:25

one koje su stitili svo vreme neka im sad prihvate migrante znaci albanija I hrvatska a moze I u bosnu. usluga za uslugu. dovidjenja!

Daki

26.06.2018. 08:33

@Cao - Pametnjakovicu, znas li da je pola Bosne srpsko? Ti bi migrante Srbima, je li?!

crna trava

26.06.2018. 09:22

@Cao - SVE ove izbeglice treba u EVROPI:nemacka,holandija,fra, austrija ,svedska, kada su im trebali radi svojih interesa oni sami ih dovlacili putem humanitarni organ. druga jos vaznija stvar 40 god evropa uzima pare od UN ZA IZBEGLICE !!! ZASTO DA srbija, bugarska rumunija ,ceska hungarija ne mogu da uzimaju pare od un za izbeglice.

vaki granicar JNA

26.06.2018. 18:34

@vaki granicar JNA - madjarima su za ledjima izbeglice u nemackoj austriji i srbiji samo je pitanje kad ce proci u budimpestu hahaha vaki zna

Ruben

27.06.2018. 15:10

@vaki granicar JNA - Bice da je cela JNA imala tvoju kompetentnost ; pa je shodno tome i prosla.Horda navire jer je svesna (najverovatnije kratkim kursom u CIa bazama) da nista ne rizikuje. Prvi kompetetan "granicar" koji zna kako se brani teritorija, ce ih vakcinisati od kolektivne histerije.

LOGOS

26.06.2018. 09:48

GLUPA EVROPO,evo sta vam radi Amerika(Engleska im pomaže),a vi, dokle cete da trpite ??? Udruzimo se SVI i nemilosrdno ih treba vracati u njihove drzave ! Samo oni,koji budu imali uredne papire i dozvole,pod striktnom kontrolom i proverom mogu da udju ! U roku od 6meseci ako se "ne snadju" i njih vratiti.Tako rade sa nama Evropljanima,pa prema tome tako i sa njima !

Анти Антифа

26.06.2018. 10:16

Србија и Српска да затворе границе према ЕУ и БиХ

Milan Galic

26.06.2018. 10:17

Srbija ce biti najveće prihvaliste za izbeglice.Oni su to napravili pa neka ih dovedu njihove domove.Srbija treba ruke da digne od svega

Putuj Evropo

26.06.2018. 10:24

podržala si muslimane protiv Srbije, eto ti ih! Srbija je tvoja kapija, glupa maso Evropejska..

Nemanja

26.06.2018. 10:38

Moramo biti pribrani,EU planira od Srbije da napravi kolektivni centar za migrante.

profesor

26.06.2018. 10:41

Rat u Siriji je zavrsen treba da se vrate u svoju zemlju i da ju izgrade .Oni u Siriji znaju ko je terorista a ko ne a sve te milijarde za kampove i prihvat neka isti taj zapad koji je pridoneo rusenju te zemlje neka ulozi u obnovu njihovih kuca i stanova u Siriji .Na kraju krajeva tamo su bolje ziveli nego sto ce ikad u EU .

Bugi

26.06.2018. 11:00

Socijal Demokratskim partijama u Evropi istice istice rok vaznosti.Oni su krivi i za ratove i za priliv i prijem migranata iz muslimanskog sveta.Stizu nove partije sirom Evrope koje zele da ociste svoje zemlje od islama bez obzira dali su tu rodjeni ili dosli kao izbeglice.Samo onaj ko neprati politicka zbivanja u Evropi misli suprotno.Zivi bili pa videli.

Gile

26.06.2018. 11:16

Sve je ovo izrežirano, ali režija je prvoklasna, oskarovska. Da predju polla sveta a zaobidju najbogatije sunarodničke zemlje npr Arabiju, UAE, Katar, Kuvajt, to nema smisla. Kao ni to da niko od njih ne pikira Ameriku. Uvek se može sprečiti neko da ti na silu udje u zemlju

X.Y.Z.

26.06.2018. 11:45

Камо среће да су Индијанци направили имиграционе кампове, када је руља криминалаца из Европе кренула за Америку!

mirko

26.06.2018. 12:19

Samo pogledajte francusku ekipu fudbala I sve cete razumeti. Ako I'm tako prija, vala nek im je ali potomci im se nece zahvaliti.