Tilerson: Sankcije ostaju dok se Rusija ne povuče s Krima, Rusija naoružava separatiste
07. 12. 2017. u 13:30
Obraćajući se na zasedanju Saveta ministara OEBS, ministar inostranih poslova SAD oštro kritikovao odluku Rusije u ukrajinskom konfliktu
Reks Tilerson / Foto Tanjug-AP
BEČ - Ministar inostranih poslova SAD Reks Tilerson rekao je danas u Beču da će sankcije Rusiji ostati do se njene vojne snage ne povuku s Krima.
Obraćajući se na zasedanju Saveta ministara OEBS Tilerson je oštro kritikovao odluku Rusije u ukrajinskom konfliktu, te poručio da SAD nikada neće prihvatiti "okupaciju i pokušaj aneksije Krima".
"Sankcije SAD ostaju na snazi sve dok Rusija ne povuče oružane snage iz Donbasa", poručio je Tilerson.
Rusija naoružava i obučava tamošnje separatiste, rekao je šef američke diplomatije i dodao da je ove godine u konfliktnom području ubijeno više ljudi nego prošle godine.
"Moramo poštovati pravo svake države da samostalno bira svoju političku budućnost", rekao je Tilerson u vezi s rukovodstvom Ukrajine.
Prethodno je i estonski šef diplomatije Sven Mikser kritikovao "rusku agresiju" na Ukrajinu.
"Nelegalna aneksija Krima je doprinela izbijanju novog tamnog perioda za OEBS", rekao je Mikser te dodao da Moskva mora da poštuje svoje međunarodne obaveze i obnovi teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine.
UKRAJINA PREPREKA BLIŽEM ODNOSU SAD I RUSIJE
Državni sekretar SAD poručio je na marginama konferencije OEBS u Bečušta je po njegovom mišljenju problem u odnosima dve zemlje
Državni sekretar SAD Reks Tilerson rekao je danas ministru spoljnih poslova Rusije Sergeju Lavrovu, tokom sastanka na marginama konferencije OEBS u Beču, da je Ukrajina glavna prepreka boljim odnosima Vašingtona i Moskve.
"Prepreka koja se nalazi na putu je Ukrajina", poručio je Tilerson, prenosi AP.
Agencija ocenjuje da je Tilersonova izjava u mnogome potcenila druge proleme između SAD i Rusije, pogotovo navodno mešanje Rusije u američke predsedničke izbore 2016. godine.
Obaveštajne službe SAD, FBI i CIA, zaključile su da se Rusija mešala u predsedničke izbore kako bi pomogli sadašnjem predsedniku SAD Donaldu Trampu i odmogli tadašnjoj protivkandidatkinji Hilari Klinton.
Lavrov je rekao da su nepodnošljive američke vojne vežbe i agresivna retorika, koje izazivaju eskalaciju tenzija na Korejskom poluostrvu, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije.
On je naglasio da je neprihvatljiv pritisak SAD na ruske diplomate i medije, prenosi Rojters.
Froment
07.12.2017. 14:22
Ovi su baš zabavni. Rusija da ostavi Krim. Možda kad ima SAD vrati Aljasku.A ovaj estonac je velesila pa preti li preti.
Samo ti pozeli....
Ispod časti mi je komentirati ove navedene nebuloze !
Eto uplašili se Rusi pa već počeli da se povlače, ovaj gospodin baš priča dobre viceve
Pa da isto ko sto ste postovali izbor politicke buducnosti srbije sa kosovom. Licemjeri. Dabogda va sve sto uzmete za lijekove trebalo.
Komentari (21)