Milion ili - ostavka!
27. 12. 2009. u 20:58
Dr Predrag Kon razmišlja o povlačenju iz Radne grupe za odbranu od gripa zbog antikampanje koja se vodi. Otpor prema prevenciji ogroman zbog straha od vakcine
AKO se do kraja januara ne vakciniše više od milion ljudi podneću ostavku - kaže dr Predrag Kon, prvi epidemiolog Srbije. - To je moja moralna odgovornost. I oni koji su otvoreno vodili antikampanju protiv vakcinacije trebalo bi da preispitaju svoju odgovornost. Jer, pozivati ljude u vreme vanredne epidemiološke situacije da se ne vakcinišu na samoj je granici krivične odgovornosti. To treba razmotriti na više nivoa, prvenstveno na Sudu časti.
Predsednik radne grupe za odbranu od gripa kaže da nije nezadovoljan dosadašnjim odzivovom na vakcinaciju, ali da je on - nedovoljan. Tek pelcovanjem bar 500.000 ljudi do polovine januara, i još toliko do kraja meseca, može da se ublaži veliki talas gripa. Vakcinu je dosad primilo više od 50.000 ljudi, uglavnom hroničnih bolesnika.
- Ako je virus dosad, u dva “talaščića”, napao oko pet odsto stanovništva Srbije i uzeo čak 47 života, pravi epidemijski udar mogao bi da bude čak pet, šest puta jači i da zahvati trećinu stanovništva - upozorava dr Kon. - Očekujemo da bi on mogao da počne sredinom januara i trajao bi osam nedelja, sve do sredine, pa možda čak i do kraja marta.
Dr Kon je uveren da bi Srbija utrošila svih tri miliona doza protivpandemijske vakcine, koliko je i kupljeno, samo da nije bilo negativne kampanje.
- Ne mogu neki lekari da organizuju tribine, da javno pričaju protiv vakcinacije i da sve ostane na tome - rezigniran je naš sagovornik. - To nije nikakav argument. Činjenice su nepobitne. Bezbednost vakcine se uopšte ne dovodi u pitanje. Istu vakcinu koju smo mi kupili u Evropi dosad je primilo više od 8,5 miliona ljudi. Švedska je vakcinisala više od 61 odsto stanovništva i ne registruje nove smrtne slučajeve od gripa. Zašto bismo mi ostali nezaštićeni?
Vanrednu vakcinaciju, dosad najveću, ako se ne računa zaštita od variole vere, ne može da sprovede sam zdravstveni sistem. Potrebna je podrška čitavog društva, kaže dr Kon, a izostala je čak i podrška jednog dela zaposlenih u zdravstvu. Ako nema masovne vakcinacije, strahuje Kon, imaćemo prirodnu selekciju i visoku smrtnost, koju vakcinacijom možemo da izbegnemo.
Vuk
27.12.2009. 21:38
Gospodine Kon krajnje dobronamerno vam kazem:pakujte vi stvari odmah jer da se milion ljudi vakcinise do kraja januara nema sanse.
Ovakvi nisu skoro vidjeni u Srbiji.To sto je rekao nije tacno u Svedskoj je bilo smrtnih slucajeva ali od vakcine.I u drugim zemljama isto.I nisu svi kupili iste vakcine kao u Srbiji.I zasto o tome niko ne progovori vec samo pricaju o antikampanji, zasto ne kazu da postoje i vakcine bez adjuvanasa koje se daju u nekim zemljama narocito trudicama.Da li je moguce da su samo pare u pitanju koje dobijaju od farmaceutskih kuca da bi plasirali te vakcine.Pa niko nije nista izmislio sve moze da se procita i sazna u drugim, stranim medijima, nismo vise svi nepismeni i da ne razumemo strane jezike, zahvaljujuci tome covek moze da se informise malo vise od onoga sto plasira RTS. U Nemackoj niko i ne pominje svinjski grip, ne nose se ni maske i nema te kampanje koja se vodi u Srbiji, ZASTO,sta se to desava kod nas pa se tako cvrsto jako bore za vakcinu.Poljska nije narucila ni jednu vakcinu, pa jesmo li mi najpametniji.Engleski naucnici su nedavno izjavili a bilo je i u njiohovoj stampi da svinski grip nije nista opasniji od obicnog.O cemu se radi u Srbiji?
Grip je postao više politička stvar nego zdrastvena.Ptičiji grip je postao više stvar straha nego prevencije,više stvar propagande nego prosvećivajna.Pristup H1N1 je u Srbije krenuo Orvelovski sa milionima obolelih i možda desrinama hiljada umrlih.Da je to tako u svetu to bi bilo na nivou svetskogt rata i zatvaranja granica i država.Jasno je daj e H1N1 izbačen iz labaratorije i dai ma svoj zadatak i cilj.Medjutim pristup državnih službenika poput gospsodina Kona je bio i ostao na nivou nesostatak razumne strategije već ucenaq svojom ostavkom.Gospodin Kon je svesno postao samožrtva velikog propagandnog mnenja koji je širio strah.Počelo je se sa obaveznim potpisom za primanj,preko broja obolelih,straha od oboljevanja za vreme sahrane patrijarha Pavla,straha od bolesti za vre3me Slava do Nove godine i Božića.Gospodin Kon treba da radi na strateškkoj pripremi a ne da ucenjuje da kao ne primi milion ljudi vankcinu da će podneti ostavku.Yasto vakcini ne verjuju lekari to je pitanje struke i ministarstva zdravlja.Ako tako misli gospodin Kon onda zbog uzbunjivanja gradjana od avgusta iseptemmbra gde je govorio da će od ove bolesti do početka zime oboleti milioni nije se obstinio.Za takvu procenu koja seje strah a ne desava se gospodin Kon nije više podoban da radi ovaj posao kao šef tima za grip H1N1.Tomislav Kresovic publicista
O kakvoj antikampanji ovaj govori, pa nisam viseo da se na TV pojavljuje neka struja koja govori o stetnosti vakcine, samo ovi sto je propagiraju, u svim medijima.To sto su ljudi sami malo cackali i informisali se mimo domacih medija je nesto sasvim drugo.Hteli su da se informisu malo vise o svemu i to je stvorilo takvu reakciju.To je sustina.Nije bilo nikakve javne antikampanje, stvari su same izasle u javnost.
G-dine Kon, slobodno podnesite ostavku, dodijalo mi vise slusati Vas. Da mi je samo znati ko Vas placa da plasite ovaj ionako isprepadani narod. Kako to da u Republici Srpskoj, gdje ja radim, ne samo da gripa gotovo i da nema, vec je i prehlada i viroza najmanje u posljednjih 10-ak godina u ovo vrijeme.Da kucnem u drvo!!!
Komentari (37)