KOLIKE SU ZARADE PROGRAMERA U SRBIJI: Od čega zavisi da li će imati 7.500 ili 1.000 evra platu
PROSEČNA neto plata programera u Srbiji je 1.225 evra, pokazali su podaci vodećeg sajta za zapošljavanje IT kandidata u Srbiji.
Ilustracija / Foto Depositphotos
Najviše plaćena pozicija je softverski inženjer sa iznosom od 7.500 evra neto, i to u Beogradu.
Istraživanje je sprovedeno u periodu jul 2020. godine – februar 2021. godine, sa više od 1.000 upisa plata od strane kandidata. Iznos plate u IT industriji zavisi od nekoliko faktora. Na prvom mestu je senioritet, odnosno godine relevantnog iskustva, pa tako prosečna plata senior programera iznosi 1.724 evra, medior programera 1.144 evra, a juniora 736 evra, prenosi B92.
Zanimljiv podatak je da iako senior programeri spadaju u grupu zanimanja koja su u deficitu, najviše raspisanih oglasa u 2020. je bilo za medior programere – čak 65 odsto od ukupno raspisanih IT oglasa za posao.
Pored senioriteta, na visinu zarade utiče i tehnologija kojom rade programeri. Prema tome, pet prosečno najplaćenijih pozicija u IT industriji su:
1. Technical Lead sa prosečnom platom od 2.520 evra;
2. Delivery Manager sa prosečnom platom od 2.300 evra;
3. Solution Architect sa prosečnom platom od 2.258 evra;
4. Software Architect sa prosečnom platom od 2.244 evra;
5. Chief Technology Officer (CTO) sa prosečnom platom 2.029 €.
Prethodno sprovedeno istraživanje pokazalo je da tokom 2020. godine su poslodavci najviše tražili programere za poznavanjem sledećih tehnologija: JavaScript, Java, NET, PHP, Python, C# i C++.
Pored tehnologije, utiče i grad u kom je kompanija koja zapošljava. Pa tako prosečne plate u IT centrima u Srbiji iznose: Beograd sa prosekom od 1.664 evra, Novi Sad 1.104 evra, Niš 1.229 evra, Subotica 831 evra i u Kragujevac sa 1.196 evra.
Ukoliko se pogleda koje su pozicije najplaćenije po IT centrima u Srbiji, prema upisima kandidata na stranici „Helou vorld“, situacija je sledeća:
1. U Beogradu je Software Engineer najplaćeniji i to sa neto iznosom od 7.500 evra;
2. U Novom Sadu Software Developer i IT menadžer sa neto platom od 3.000 evra;
3. U Nišu je to pozicija Technical Lead i neto plata od 3.500 evra;
4. U Subotica je pozicija Software Architect i neto iznos od 1.700 evra;
5. A u Kragujevcu je to Chief Technology Officer (CTO) i neto platom od 2.800 evra.
„Kada se uzme u obzir da je IT industrija u stalnom porastu, a da su IT kadrovi (seniori i mediori) u deficitu, ove informacije nisu ni malo iznenađujuće. Pa ni to da će jedna kompanija u glavnom gradu da izdvoji 7.500 evra za senior programera koji ima iskustvo u radu sa tehnologijom koja mu je potrebna. Ili pak da će neka kompanija u manjem gradu da izdvoji veći iznos samo kako bi privukli kvalitetni kadar“, zaključuje se u saopštenju sajta.
rs.sputniknews.com
Preporučujemo
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
GORI AMERIČKI NOSAČ AVIONA: Hitno se oglasila Centralna komanda SAD
DANAS je na američkom nosaču aviona USS Gerald R. Ford (CVN-78) izbio požar, koji je u međuvremenu ugašen.
12. 03. 2026. u 16:38
IRANCI TVRDE - NETANJAHU JE UBIJEN: Šta se desilo Bibiju? Prvi put od početka rata i "Iranci izađite na ulice"
SPEKULACIJE o navodnoj smrti izraelskog premijera Benjamina Netanijahua pojavile su se juče na društvenim mrežama, a preneo ih je hebrejski veb-sajt iranske novinske agencije Tasnim. Šta se s njim dogodilo - odgovor je stigao dan kasnije. Živ je i zdrav i kako poručuje na prvoj konferenciji od početka rata - spreman je da borbe privede kraju.
12. 03. 2026. u 22:29 >> 22:37
Komentari (0)