POTRESNE SCENE NA MOSTU U TRSTENIKU: NATO bombe su ubile Nadeždu i Dejana - sugrađani neće zaboraviti zločin (FOTO)

С. БАБОВИЋ

30. 04. 2021. u 17:04

NADEŽDA Petričković (45) i Dejan Đorđević (40) poginuli su 30. aprila 1999. godine u 14.10 u NATO bombardovanju starog mosta na Zapadnoj Moravi u Trsteniku.

ПОТРЕСНЕ СЦЕНЕ НА МОСТУ У ТРСТЕНИКУ: НАТО бомбе су убиле Надежду и Дејана - суграђани неће заборавити злочин (ФОТО)

Foto: OU

Stradao je tada i simbol ovog grada, čelični most prvi put izgrađen 1898.godine: potonuo je u reku,ali ne i u zaborav,kao ni dvoje nevinih poginulih ljudi.

Svake godine Trsteničani polažu venac na spomenik kod mosta. Svake, bacaju vence u reku, sa novog mosta, do kojeg dolaze u mimohodu. To su učinili i danas.

- 22 godine nisu učinile da bol postane manja, da sećanje izbledi i da prestanemo da pitamo zašto-kaže Milena Turk,predsednica opštine Trstenik.

- Dužni smo da se sećamo, pamtimo i generacijama koje dolaze govorimo istinu o zločinačkoj NATO agresiji i da cenimo nevine žrtve.Kao što je mnogo puta rečeno, "oprostićemo ako budemo mogli, zaboravićemo jedino ako nas ne bude bilo".

Stari čelični most izgrađen je davne 1899.godine, a prvi put porušen miniranjem tokom Prvog svetskog rata 1915.godine, u povlačenju srpske vojske.Sedam godina kasnije, krenulo se sa rekonstrukcijom. Detaljno je popravljen 1987.godine, ali NATO projektile nije preživeo. Od siline bombardovanja nastradale su mnoge kuće i zgrade u Trsteniku i oštećeni hram Svete Trojice i zvonik.

- Niko ne može da prihvati bombe ni danas,nakon 22 godine-kaže Miodrag Nedeljković, , predsednik opštinskog odbora Saveza boraca.-78 dana koliko su trajali napadi porušene su mnoge škole,mostovi,važni objekti. Šteta naneta Srbiji je ogromna, a ono što su nam uzeli, živote naših vojnika, dece,ljudi ne može niko da plati ni da vrati. Uz znak sećanja na njih i sve nedužno stradale,odajemo počast uz poziv da se i dalje okupljamo na ovom mestu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".

11. 03. 2026. u 16:26

Komentari (0)

Ciklus i gubitak gvožđa: Skriveni razlog za umor kod mnogih žena