VESELA KARNEVALSKA POVORKA U VRŠCU: Više od 600 učesnika performansima razgalilo brojnu publiku (FOTO/VIDEO)
TAČNO u podne u Vršcu je danas održana tradicionalna karnevalska povorka, u okviru 65. „Dana berbe grožđa“, na kojoj su svoje veštine predstavile 22 karnevalske grupe iz cele Srbije, sa oko 600 učesnika.
Foto: J.J.Baljak
Ova tradicija duga je čitav vek. Otkako se u Vršcu na veliko proslavlja uspešan kraj berbe grožđa, postoji i tradicija nedeljne podnevne povorke. U njoj su isprva učestvovali samo Vrščani, okupljeni oko ideje da svi zajedno proslave ono što je taj grad održavalo kroz vekove.
Vršac je rastao i razvijao se zahvaljujući vinu, a kako se razvijao popularni Grožđebal, tako je i povorka koja je išla centralnim gradskim ulicama postajala sve veća i šarenija.
Zahvaljujući toj tradiciji, Turistička organizacija Vršac je 2005. godine postala član FEK-a, Evropske asocijacije karnevalskih gradova, a nedeljna povorka prerasla je u Vršački karneval.
Od tada članovi FEK-a predvode karnevalsku povorku. Danas ih je bilo 12 iz Srbije, Severne Makedonije i Hrvatske.
Odmah za njima, u belim kočijama, simbolični grožđebalski gradonačelnik Vršca Vinko Lozić provozao je svoju novu devojku, vinsku lepoticu Milicu Rajin i njene pratilje.
Za njima su išli vitezovi vina iz sedam vinskih redova iz Srbije, Mađarske i Rumunije, a potom 22 karnevalske grupe, uglavnom formiranih od male dece, koje su svojim performansima razgalile brojnu publiku okupljenu u Dvorskoj ulici, ispred Gradske kuće i kod Ruskog parka.
NOVI DETALjI NAPADA NA KUĆU ZDRAVKA ČOLIĆA: Dovezli se trotinetom, pa snimali bacanje bombe
VIŠE javno tužilaštvo u Beogradu objavilo je nove detalje napada na kuću pevača Zdravka Čolića, na koju je 3. februara bačena bomba.
06. 02. 2026. u 18:52
"PRIŠTINSKA ADMINISTRACIJA UBRZANO ČISTI POKRAJINU OD SRBA" Hitno se oglasilo rusko Ministarstvo spoljnih poslova - "To je licemerno!"
KORISTEĆI uspeh na nedavnim parlementarnim izborima, prištinska administracija forsira čišćenje pokrajine od srpskog stanovništva, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
04. 02. 2026. u 13:32
AMERIKANKA IZ "LEPIH SELA": "Srbi su bili svetski neprijatelji broj jedan, zlikovci - ali ne i za mene"
FILM "Lepa sela lepo gore" Srđana Dragojevića važi za jedno od najboljih i najvoljenijih ostvarenja naše kinematografije.
04. 02. 2026. u 10:52
Komentari (0)