VANREDNA SITUACIJA U DELU REPUBLIKE SRPSKE: Otkrivena žarišta svinjske afričke kuge
VLADA Republike Srpske proglasila je danas vanrednu situaciju za područje grada Bijeljina i opština Lopare i Ugljevik zbog pojave i širenja zarazne bolesti afričke kuge svinja. Iz istog razloga u BiH i dolazi ekspertski tim GF TAD-sa za ovu bolest.
Foto Ž. Knežević
Oni će u BiH boraviti od 12. do 14. jula, a cilj misije je prikupljanje podataka i davanje preporuka za upravljanje bolesti.
Odluka o vanrednoj situaciji je donesena na telefonskoj sednici vlade i stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srpske.
Donošenjem Odluke o proglašenju vanredne situacije za deo teritorije Republike Srpske zbog pojave i širenja zarazne bolesti afričke svinjske kuge, snage za zaštitu i spasavanje iz Zakona o zaštiti i spasavanju u vanrednim situacijama stavljaju se pod komandu Republičkog štaba za vanredne situacije, osim organizacionih jedinica, koje deluju u koordinaciji sa Republičkim štabom za vanredne situacije, saošteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose sa javnošću.
U Republici Srpskoj potvrđeno je 75 žarišta afričke svinjske kuge, a izvršeno je neškodljivo uklanjanje 2.350 svinja. Na teritoriji Brčko distrikta potvrđena su 22 žarišta bolesti, a izvršeno je neškodljivo uklanjanje oko 330 svinja. U Federaciji BiH nema prijavljenih slučajeva ove zarazne bolesti.
Radi adekvatnog sprečavanja i širenja bolesti, Kancelarija apeluje na vlasnike svinja da se strogo pridržavaju propisanih mera, posebno biosigurnosnih mera, svako sumnjivo stanje životinje i uginuće odmah da prijave nadležnom veterinarskom inspektoru ili nadležnom veterinaru.
Zajednički centar za kontrolu afričke kuge svinja aktivno nastavlja da prati epidemiološku situaciju na terenu i u skladu s tim preduzima sve potrebne mere po pitanju prevencije, kontrole i suzbijanja ove zarazne bolesti, navodi se u saopštenju Kancelarije za veterinarstvo BiH.
klix.ba
TRAMP HITNO POZVAO PUTINA: Razgovor trajao sat vremena
RUSKI predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa američkim kolegom Donaldom Trampom.
09. 03. 2026. u 20:34
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)