DELTA SOJ U SRPSKOJ I BRZO SE ŠIRI! Najviše zaraženih sa banjalučke regije
POTVRĐEN je delta soj virusa korona u Srpskoj, a veliki broj novoobolelih je upravo zbog delta soja koji se brže širi, poručio je juče u Banjaluci direktor Instituta za javno zdravstvo Branislav Zeljković.
G. Šljivić
On je dodao da je najveći broj potvrđenih slučajevi delta soja iz Banjalučke regije.
- Osoba zaražena delta sojem može da zarazi od 20 do 30 osoba - kazao je Zeljković.
Direktor Instituta je pojasnio da je težina kliničke slike zaraženih delta sojem slična onoj kod ranijih sojeva.
Dodao je da Institut preporučuje mere, te da oni ne vrše kontrolu niti nadzor nad pridržavanjem mera.
- Nažalost, sa toplim vremenom građani su se opustili misleći da smo završili sa virusom. Još jednom molimo sve građane, bez obzira kojim poslom se bave da se pridržavaju mera - izjavio je Zeljković.
On je istakao da je Institut, kada je reč o nošenju maski u školama, preporučio da se nose maske, te da je obavezno nošenje maske kada učenici odgovaraju, a ne tokom trajanja časa.
- Institut razmatra da se modifikuju mere karantina za osobe koje su vakcinisane, a bile su u kontaktu sa zaraženim - naveo je Zeljković.
Pojasnio je i da je bitno pratiti kretanje virusa.
- U službi za mikrobiologiju Instituta za javno zdravstvo u periodu od 20. do 27. avgusta testirano je 25 uzoraka, a delta soj virusa korona potvrđen je kod 24 osobe - izjavila je načelnica službe za mikrobiologiju Instituta Pava Dimitrijević.
Nina Rodić Vukmir, epidemiolog Instituta za javno zdravstvo, kazala je da su vakcinisane osobe zaštićene u velikom broju od svih sojeva.
- Pozivamo građane da se vakcinišu, jer 98 odsto hospitalizovanih su nevakcinisani - rekla je Rodić Vukmirova.
BONUS VIDEO: "NOVOSTI" U CRVENOJ KOVID ZONI U BATAJNICI: Nevakcinisani su u smrtnoj opasnosti, oboleli pristižu
Preporučujemo
DELTA SOJ STIGAO U SRPSKU: Više detalja biće objavljeno sutra
01. 09. 2021. u 16:39
REKORDAN BROJ SMRTNIH SLUČAJEVA U IRANU: Vlasti uvele dvonedeljnu zabranu putovanja
24. 08. 2021. u 17:27
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RASPADA SE PARTNERSTVO SA PUTINOM: Ukrajina dobila ključnog saveznika u NATO-u
PRE otprilike deset godina, rat u Siriji pomogao je da se stvori neočekivano partnerstvo na Bliskom istoku između Turske i Rusije. Međutim, ono se sada raspada, tvrdi Njujork tajms. Naime, Turska snažno pomaže Ukrajini da stvori uporište u delu sveta gde je ruski predsednik Vladimir Putin ranije uživao značajan uticaj.
08. 06. 2026. u 09:25
"AKO KORISTIŠ MEGAFON, ONDA TO NEMOJ NAZIVATI PISMOM" Peskov oštro o Zelenskom: Da je zaista želeo da ga preda Putinu, mogao je to da učini
DA je Vladimir Zelenski zaista želeo da preda pismo ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, mogao je to jednostavno da učini, bez javnog objavljivanja, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
07. 06. 2026. u 13:37
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (0)