PODRŽAVAJU LI RAT? Izvoz nemačkog oružja na Bliski istok veći od milijardu evra, a evo kojim zemljama prodaju
NEMAČKA vlada odobrila je izvoz oružja u vrednosti većoj od milijardu evra zemljama koje su uključene u sukobe u Jemenu i Libiji.
Foto: Depositphotos
Do 17. decembra, Berlin je samo za Egipat odobrio prodaju oružja i vojne opreme u vrednosti od 725 miliona evra, objavilo je ministarstvo privrede na upit poslanika u Bundestagu Omara Nojripura, prenosi SeeBiz pozivajući se na agenciju DPA.
Odobren je i izvoz oružja u Katar u vrednosti od 305,1 milion evra, Ujedinjene Arapske Emirate u vrednosti od 51,3 miliona evra, Kuvajt u vrednosti od 23,4 miliona evra i Tursku, 22,9 miliona evra.
Dozvole su izdate i za Jordan (1,7 miliona evra) i Bahrein (1,5 miliona evra), čime je ukupna vrednost izvoza oružja dostigla 1,16 milijardi evra.
Sve navedene zemlje uključene su u jedan ili u oba sukoba - u Jemenu i Libiji.
U Jemenu se koalicija na čelu sa Saudijskom Arabijom bori protiv plemena Huti, proiranskih pobunjenika.
Koalicija uključuje UAE, Egipat, Kuvajt, Jordan i Bahrein.
U libijskom sukobu Katar i Turska intervenišu na strani međunarodno priznate vlade premijera Fajeza al-Saradža u Tripoliju.
S druge strane, generala Kalifu Haftara podržavaju UAE i Egipat.
Preporučujemo
VUČIĆEVO UPOZORENjE UDARNA VEST U RUSKIM MEDIJIMA: Evropa mora da shvati, Amerika se nikad više neće vratiti
IZJAVA predsednika Srbije Aleksandra Vučića, u kojoj upozorava da Evropska unija mora da se suoči sa činjenicom da se Sjedinjene Američke Države nikada neće vratiti starom modelu odnosa sa Evropom, objavljena je kao udarna vest na naslovnoj strani svetskog izdanja ruskog portala Sputnjik, kao i na ruskoj agenciji RIA Novosti.
27. 01. 2026. u 07:44
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
GRAD NA RUBU PONORA: Klizišta odnela zemljište ispod kuća na Siciliji - snimci su JEZIVI (VIDEO/FOTO)
KATASTROFALNO nevreme koje je pogodilo jug Italije izazvalo je nezapamćenu štetu, a najkritičnije je na Siciliji, gde se u gradu Nišemiju urušio čak četiri kilometra dug deo litice. Zbog klizišta je više od hiljadu ljudi hitno evakuisano, jer je klizište bukvalno odnelo zemlju ispod kuća.
27. 01. 2026. u 11:26
Komentari (1)