TRAMP MENJA TON PREMA UKRAJINI? Telefonski poziv koji je izazvao pitanja
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp u razgovoru sa ukrajinskim kolegom Vladimirom Zelenskim izjavio je da Ukrajina mora da pređe u ofanzivu, piše The Washington Post, pozivajući se na ukrajinskog zvaničnika upoznatog sa sadržajem razgovora.
Foto: Profimedia
4. jula, tokom telefonskog razgovora sa Zelenskim, predsednik SAD je rekao da Ukrajina ne može da promeni tok borbi ako se samo brani, i istakao da Kijev treba da pređe u napad. Ovo je listu ispričao neimenovani ukrajinski zvaničnik.
Tokom jula, Tramp je takođe izjavio da je spreman da Ukrajini obezbedi naoružanje. SAD i Nemačka su se dogovorile, između ostalog, o isporuci PVO sistema Patriot. Oružje će biti isporučeno Ukrajini preko Evrope, a ne direktno, pošto će troškove isporuka snositi evropske zemlje, objasnio je generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
Tom prilikom republikanac je izjavio da je „nezadovoljan Rusijom“ zbog njene pozicije po pitanju rešavanja konflikta u Ukrajini i obećao da će uvesti „veoma oštre“ sankcije ukoliko u roku od 50 dana ne bude postignut napredak u ukrajinskom mirovnom procesu. Prema njegovim rečima, u tom slučaju protiv Moskve će biti uvedene sekundarne carine u iznosu od 100 odsto.
Ipak, ukrajinski zvaničnici ukazuju na promenljivost Trampove pozicije i ne žele da njegove odluke o isporukama oružja i izjave o Rusiji nazovu „promenom stava“, primećuje Washington Post.
Portparol predsednika Rusije, Dmitrij Peskov, pozvao je da se razdvoje pitanja rešavanja rusko-ukrajinskog konflikta i razvoja bilateralnih odnosa između Rusije i SAD u okviru pregovora Moskve i Vašingtona. Prema njegovim rečima, to su „dve različite stvari“.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO - CRVENI TRG U MOSKVI I DALjE ZATVOREN: Evo kako izgleda nakon Parade pobede
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
DRAMA NA NEBU: Ruski avioni izbacili uređaje blizu britanskog nosača aviona, hitno dignuti F-35
VELIKA Britanija presrela je dva ruska aviona nakon što je premestila nosač aviona ka Arktičkom krugu radi podrške misijama NATO.
06. 07. 2026. u 09:38
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava
AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.
06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21
Komentari (0)