EVROPA STRAHUJE DA ĆE TRAMP ODUSTATI: Američka agencija o mirovnim pregovorima za Ukrajinu

Ивана Станојевић
Ivana Stanojević

20. 05. 2025. u 17:24

EVROPSKI lideri zabrinuti su da bi predsednik SAD Donald Tramp, mogao da se povuče iz mirovnih pregovora o Ukrajini ukoliko ne bude napretka, piše Blumberg.

ЕВРОПА СТРАХУЈЕ ДА ЋЕ ТРАМП ОДУСТАТИ: Америчка агенција о мировним преговорима за Украјину

Foto: Profimedia

Iako je Tramp objavio da će Ukrajina i Rusija "odmah započeti pregovore" o primirju, čini se da nije postavio nikakve uslove, niti vršio pritisak na Rusiju, što je izazvalo razočaranje među evropskim liderima, ističe agencija. Mnoge vlade strahuju da je Tramp smanjio angažman SAD u pokušajima da se okonča rat, ostavljajući Ukrajinu i njene saveznike da se bore bez ozbiljnije podrške s američke strane.

Iako Tramp nije isključio mogućnost novih sankcija ili slanja dodatne vojne pomoći Ukrajini, jasno je dao do znanja da nije spreman da preduzme te korake. "Ako ništa ne bude postignuto, jednostavno ću se povući i oni će morati da nastave", rekao je Tramp, naglašavajući da "bi Ukrajina trebalo da bude evropski problem".

Te izjave podstiču zabrinutost da je predsednik SAD povukao podršku za diplomatske napore u vezi sa Ukrajinom, čime je Putin dobio šansu za dalju vojnu ekspanziju, piše Blumberg. Putin je rekao da su razgovori sa Trampom bili "iskreni" i "korisni", i da su se saglasili da Rusija i Ukrajina počnu da rade na memorandumu o budućem mirovnom sporazumu. Ipak, nije bilo konkretnih dogovora, ili detalja koji bi mogli da označe pomak u procesu.

Tramp je, takođe, izneo neobičnu izjavu, ističe agencija, sugerišući da bi Vatikan mogao da posluži kao domaćin mirovnih pregovora, podržavajući ulogu pape u smanjenju tenzija između Rusije i Ukrajine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
IRANCI TVRDE - NETANJAHU JE UBIJEN: Šta se desilo Bibiju? Prvi put od početka rata i Iranci izađite na ulice

IRANCI TVRDE - NETANJAHU JE UBIJEN: Šta se desilo Bibiju? Prvi put od početka rata i "Iranci izađite na ulice"

SPEKULACIJE o navodnoj smrti izraelskog premijera Benjamina Netanijahua pojavile su se juče na društvenim mrežama, a preneo ih je hebrejski veb-sajt iranske novinske agencije Tasnim. Šta se s njim dogodilo - odgovor je stigao dan kasnije. Živ je i zdrav i kako poručuje na prvoj konferenciji od početka rata - spreman je da borbe privede kraju.

12. 03. 2026. u 22:29 >> 22:37

Komentari (0)

HOROR U HRVATSKOJ: Svi se hvatali za glavu, Amerikanac jedva ostao živ (FOTO/VIDEO)