(MAPA) TOTALNI KOLAPS UKRAJINACA U KURSKU: Više ne kontrolišu ključni grad, potpuno povlačenje - vijori se ruska zastava u centru Sudže (FOTO)
UKRAJINSKE snage više ne kontrolišu ključni grad Sudža u ruskoj Kurskoj oblasti, pokazuje široko korišćena onlajn mapa ukrajinskog ratišta.
Foto: Liveumap/X Printcreen
Mapa pokazuje da ukrajinske snage više ne kontrolišu Sudžu i da su to područje preuzele ruske snage, preneo je Skaj njuz. Ta mapa nije zvanični dokument ukrajinske vlade, a navodi se da je ažurira tim ukrajinskih korisnika javno dostupnim podacima.
Sudža je najveće naselje na teritoriji Kurske oblasti koje su osvojile ukrajinske trupe.
Foto: Liveumap
Ruski Dobrovoljački korpus saopštio je da je oslobođena industrijska zona u gradu Sudža kao rezultat operacije ulaska u pozadinu Oružanih snaga Ukrajine kroz gasovod.
U operaciji kod Sudže učestvovale su izviđačko-jurišne brigade "Veterani" i jurišna brigada "Vostok" Dobrovoljačkog korpusa zajedno sa jedinicama 11. Vazdušno-desantne brigade Vazdušno-desantnih snaga, 72. motorizovane brigade, kao i grupe specijalnih snaga Aida "Akhmat".
Jedinice Oružanih snaga Ukrajine upale su 6. avgusta Kursku oblast u cilju zauzmanja ruske teritorije, a njihovo napredovanje je zaustavljeno.
Ukrajinci se povukli?
Ukrajinske oružane snage povukle su se iz većeg dela Sudže u regionu Kursk, piše Strana.ua, pozivajući se na mapu Dipstejt.
U gradu je trenutno prisutna samo ruska vojska, a na zapadu i severu postoji siva zona.
Ruska vojska je za 24 sata zauzela i Mahnovku, Zamostje i Kazačju Loknju u Kurskoj oblasti.
Ranije su objavljeni snimci podizanja ruske zastave nad zgradom gradske uprave.
Neki ruski izvori pišu da se čišćenje grada nastavlja, dok drugi kažu da su ga ukrajinske oružane snage već praktično potpuno napustile, povlačeći se ka Sumskoj oblasti.
Forbs prenosi da su neke ukrajinske jedinice, uključujući i najspremnije brigade, već povučene iz Kurske oblasti na ukrajinsku teritoriju.
- Moji prijatelji su uspeli da napuste Kursk, izbegavajući opkoljavanje. Šteta što je do ovoga došlo. Ali to je ono što je - rekao je jedan od ukrajinskih izvora za Forbs.
- Ovo bi moglo da znači da ukrajinske brigade napuštaju Kursk i odriču se većeg dela teritorije koju se Zelenski nadao da će dati Rusiji u zamenu za povoljne uslove za prekid vatre - piše časopis.
Preporučujemo
UPOZORENjE BIVŠEG AMERIČKOG PUKOVNIKA: Kijev će isprovocirati Rusiju da nastave sukob
12. 03. 2025. u 15:43
FICO ŠOKIRAN PONAŠANjEM TRAMPA: Vidno uznemiren susretom alarmirao Evropu
SLOVAČKI premijer Robert Fico rekao je liderima Evropske unije na samitu prošle nedelje da ga je "šokiralo" raspoloženje predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa tokom njihovog sastanka u Mar-a-Lagu, izjavilo je više evropskih diplomata, objavio je danas briselski Politiko.
28. 01. 2026. u 07:48
VOJSKA NA ULICAMA PEKINGA Kina u fazi unutrašnjeg obračuna: Hapšenja u vrhu armije za izdaju u korist SAD (VIDEO)
KINA se suočava sa jednim od najtežih trenutaka unutrašnje političko-bezbednosne nestabilnosti u poslednjoj deceniji.
28. 01. 2026. u 07:00
DA LI JE TRAMP ZASPAO USRED SASTANKA? "Ne! Pogledajte, bilo je prilično dosadno!" (VIDEO)
DA LI je zaspao ili mu je samo bilo dosadno? Za američkog predsednika Donalda Trampa, sve je u oku posmatrača, kaže on.
30. 01. 2026. u 10:24
Komentari (0)