ERBAS ODLAŽE RAZVOJ NOVIH AVIONA NA VODONIK: Kasni u ispunjenju planova
EVROPSKI konzorcijum za vazduhoplovnu odbranu i svemir Erbas danas je saopštio da odlaže poslove na izradi komercijalnog aviona na vodonik i kao razlog naveo sporiji razvoj tehnologije od očekivanog.
Foto: Shutterstock
Ovaj projekat je, prema prvobitnim planovima, trebalo da bude realizovan do sredine naredne decenije, preneo je Rojters.
Odlaganje predstavlja nazadovanje kada je reč o ambicijama pomenute avio-kosmičke grupe da bude pionir u primerni vodoničnog goriva, u sklopu nastojanja avionske industrije da smanji emisije, navodi Rojters.
Za taj cilj se naročito zalagao izvršni direktor konozorcijuma Gijom Fori otkada je prvi put predočen pre pet godina.
Erbas nije dao novi vremenski okvir za nastavak projekta.
Sindikat "Force Ouvriere" je ranije ove nedelje naveo da se s razvojem tehnologije aviona na vodonik kasni pet do 10 godina u odnosu na potrebno vreme za ispunjenje prvobitnog cilja do 2035. godine.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica
Preporučujemo
(UZNEMIRUJUĆI VIDEO) Pao avion koji je iznajmila američka vojska, ima poginulih
06. 02. 2025. u 18:40
Vučić o Ratku Mladiću: Doneli su ga u ležećem položaju, ne razumem zašto ne dopuste da poslednje dane provede van zatvora
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje ceremoniji otvaranja vidikovca na 41. spratu Kule Beograd, te se tom prilikom osvrnuo i na aktuelno pitanje generala Ratka Mladića.
23. 04. 2026. u 14:21
Mađar bi da hapsi Putina i Netanjahua: "Zakon je jasan, to je obaveza"
BUDUĆI mađarski premijer Peter Mađar izjavio je da će se njegova zemlja ponovo pridružiti Međunarodnom krivičnom sudu i biti spremna da sprovodi naloge za hapšenje, uključujući i onaj koji se odnosi na izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
20. 04. 2026. u 20:04
Šok: "Ceca je dala otkaz kompletnom obezbeđenju - videla je fotografiju šta su radili"
"JEDNA ptičica mi je rekla da je otpustila one radnike obezbeđenja."
22. 04. 2026. u 15:33
Komentari (0)