EKSPERT UN UPOZORAVA: Obnova Gaze bi mogla da potraje 80 godina
EKSPERT Ujedinjenih nacija za stambena pitanja Balakrišnan Radžagopal izjavio je danas da bi obnova Gaze mogla da potraje 80 godina ako Izrael nastavi napade na palestinsku enklavu.
Foto: Tanjug/AP
Radžagopal je izvestio da je do januara 2024. između 60 i 70 odsto kuća u Gazi bilo uništeno, a da se severni region suočava sa još većim stopa uništenja od 82 odsto, pokazuju podaci na sajtu UN.
On je naglasio da se situacija značajno pogoršala, posebno u severnoj Gazi, gde su gotovo sve zgrade uništene, prenosi palestinska agencija Wafa. Nedavni izveštaj Programa Ujedinjenih nacija za razvoj procenjuje da je do maja u Gazi bilo prisutno preko 39 miliona tona otpada.
Ovaj otpad je pomešan sa neeksplodiranim sredstvima, toksičnim otpadom, azbestom iz srušenih zgrada i drugim materijalima. Radžagopal je upozorio da je kontaminacija podzemnih voda i zemljišta dostigla ''katastrofalan'' nivo, što je izazvalo zabrinutost da li se ova pitanja mogu rešiti na vreme.
On je napomenuo da je Gaza doživela talas razaranja bez presedana od 7. oktobra 2023. Na pitanje o vremenskom okviru za obnovu Gaze, on je naglasio potrebu da se prvo raščiste ruševine, osiguraju finansijska sredstva, i upozorio da obnova ne može da počne sve dok traju izraelski napadi.
Preporučujemo
RAT NA BLISKOM ISTOKU: DNK test pozitivan, lider Hamasa ubijen; Čeka se odgovor Hamasa; Uživo sa ratišta
17. 10. 2024. u 07:44 >> 20:51
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
PUTIN GUBI KRIM? U toku je "duboka operacija" - Ukrajina izvodi brz povratak poluostrva nakon 12 godina
ZAPADNI mediji i stručnjaci danima unazad predviđaju da bi se poluostrvo Krim moglo vratiti pod ukrajinsku kontrolu, jer je Ukrajina prekinula ruske linije snabdevanja.
06. 06. 2026. u 08:59 >> 08:59
NEMAČKA HITNO POZVALA RUSIJU: Putine, vreme je...
MINISTAR spoljnih poslova Nemačke, Johan Vadeful, pozvao je ruskog predsednika, Vladimira Putina, da pokrene pregovore o miru u Ukrajini uz učešće Evrope, prenose nemački mediji.
05. 06. 2026. u 09:53
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (0)