BIVŠI ŠEF NEMAČKIH OBAVEŠTAJACA ZA "VELT" TVRDI: Napad na "Severni tok" nije mogao bez dogovora na vrhu
VLADIMIR Zelenski i predsednik Poljske Andžej Duda verovatno su se dogovorili da dignu u vazduh gasovode "Severni tok", pošto ovaj "teroristički akt" nije mogao da bude izveden u okviru privatne inicijative, ocenio je bivši šef nemačke Federalne obaveštajne službe August Haning za "Velt".
Foto AP
Haning je na toj poziciji bio u periodu od 1998. do 2005. godine.
-Kako je postalo jasno iz rezultata istrage, delovao je ukrajinski tim. Međutim, (napad) je mogao biti moguć samo uz podršku 'sa zemlje'. A sudeći po mapi, poljske obaveštajne službe su se očigledno uključile u ovo. Osim toga, mislim da je mogao postojati dogovor između rukovodstva Ukrajine i Poljske, rekao je bivši šef nemačke obaveštajne službe.
Ipak, on je naglasio da smatra da su sam napad organizovali Ukrajinci, ali uz značajnu podršku Poljaka.
Ilustracija V. N.
-Takve odluke se donose na najvišem političkom nivou, mislim da je postojao dogovor između predsednika Zelenskog i predsednika Dude, rekao je Haning.
Prema njegovim rečima, to što je Poljska odbila da učestvuje u istrazi i uspešan beg jednog od osumnjičenih iz te zemlje takođe ukazuje na umešanost poljskih vlasti u napad na gasovod.
-Ovo definitivno nije bila privatna inicijativa instruktora ronjenja. Poljski i ukrajinski vojni (odseci) su odigrali veliku ulogu, zaključio je Haning.
(rt.rs)
BONUS VIDEO - RUSI NA POZICIJI: Vidjeni tenkovi u Kurskoj oblasti
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
MILEO AUTO-PUTEM: Policajci bili u čudu kad su videli KO je za volanom (VIDEO/FOTO)
KADA su zbog spore vožnje na auto-putu zaustavili automobil marke Dodž, policajci iz Ogdena u američkoj saveznoj državi Juta, pomislili su da je vozaču pozlilo.
22. 03. 2026. u 22:25
Komentari (0)